jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۴۸۹۲   ۱۸ تير ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

مسوول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهرستان باغملک در استان خوزستان گفت: آبیاری زمین‌های کشاورزی، بنای تاریخی «ارگ ارغوانی» را در معرض خطر نابودی قرار داده است. یونس شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: قرار گرفتن زمین‌های کشاورزی در فاصله یک‌ونیم متری دیواره‌های «ارگ ارغوانی» آسیب دیدن و تخریب این اثر تاریخی را به‌دنبال دارد. وی تصریح کرد: لازم است، این اثر تاریخی که تنها اثر ثبت ملی شده در باغملک است، هرچه سریع‌تر گمانه‌زنی شود.

تاکنون گمانه‌زنی و کاوش برای مشخص کردن دوره‌های تاریخی این اثر و حفاری‌های صورت‌گرفته در اطراف آن انجام نشده است. از سوی دیگر، مجوز لازم برای شناسایی و گمانه‌زنی این اثر باستانی به انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک داده نمی‌شود.

شفیعی اظهار کرد: «ارگ ارغوانی» بهترین مکان از نظر گردشگری است؛ اما زمین‌های کشاورزی، آن را در معرض خطر نابودی قرار داده و این امر ما را نگران کرده است. برای کمتر شدن میزان آسیب رسیدن به این بنا، سازمان میراث فرهنگی باید نسبت به خریدن زمین‌های کشاورزی اطراف این اثر تاریخی اقدام کند یا از کشاورزان بخواهد تا فاصله 20 متری این اثر کشاورزی نکنند.

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک توضیح داد: زمین‌های اطراف «ارگ ارغوانی» قابلیت نگهداری آب را ندارند و در نتیجه، آب را دفع می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر