jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۱۴۸۹۲ ۱۸ تير ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

مسوول انجمن دوستداران میراث فرهنگی شهرستان باغملک در استان خوزستان گفت: آبیاری زمین‌های کشاورزی، بنای تاریخی «ارگ ارغوانی» را در معرض خطر نابودی قرار داده است. یونس شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا افزود: قرار گرفتن زمین‌های کشاورزی در فاصله یک‌ونیم متری دیواره‌های «ارگ ارغوانی» آسیب دیدن و تخریب این اثر تاریخی را به‌دنبال دارد. وی تصریح کرد: لازم است، این اثر تاریخی که تنها اثر ثبت ملی شده در باغملک است، هرچه سریع‌تر گمانه‌زنی شود.

تاکنون گمانه‌زنی و کاوش برای مشخص کردن دوره‌های تاریخی این اثر و حفاری‌های صورت‌گرفته در اطراف آن انجام نشده است. از سوی دیگر، مجوز لازم برای شناسایی و گمانه‌زنی این اثر باستانی به انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک داده نمی‌شود.

شفیعی اظهار کرد: «ارگ ارغوانی» بهترین مکان از نظر گردشگری است؛ اما زمین‌های کشاورزی، آن را در معرض خطر نابودی قرار داده و این امر ما را نگران کرده است. برای کمتر شدن میزان آسیب رسیدن به این بنا، سازمان میراث فرهنگی باید نسبت به خریدن زمین‌های کشاورزی اطراف این اثر تاریخی اقدام کند یا از کشاورزان بخواهد تا فاصله 20 متری این اثر کشاورزی نکنند.

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی باغملک توضیح داد: زمین‌های اطراف «ارگ ارغوانی» قابلیت نگهداری آب را ندارند و در نتیجه، آب را دفع می‌کنند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر