jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۴۰۹۶۹۲ ۲۴ خرداد ۱۳۹۰  |  ۰۰:۰۹

مدت‌هاست که زنان کرمانی با پته‌دوزی، هنر400ساله این شهر وداع کرده و آن را به زنان افغان سپرده‌اند. کارشناسان صنایع دستی معتقدند عدم حمایت و گرانی مواد اولیه باعث شده پته سرنوشتی چون قالی کرمان پیدا کند. به گزارش خبرگزاری میراث فرهنگی، ‌سمانه ساعدی، کارشناس پته کرمان معتقد است: پته به عنوان یکی از صنایع دستی (رودوزی ـ سوزن‌دوزی) کرمان، حاصل دستان هنرمند بانوان کرمانی است، اما در حال حاضر تولیدکنندگان آن را زنان افغان تشکیل می‌دهند. آنها به دلیل سرعت دوخت و دوز و قانع بودن به دستمزد کم بازار بی‌رونق پته را در دست گرفته اند.

وی افزود: پته کرمان اگر با این شیوه و روال ادامه پیدا کند قطعا به سرنوشت قالی کرمان دچار خواهد شد. جوان‌ها و زنان امروزی کرمان دیگر راغب به تولید پته نیستند چرا که مواد اولیه آن پشم بوده و تامین مواد اولیه بسیار گران است. از سوی دیگر دستمزدهای آن نیز بسیار ناچیز است. همین عوامل باعث شده که از تولید پته دوری کنند.

وی که یکی از تولیدکنندگان پته به شمار می‌رود درخصوص چگونگی حفظ این هنر ادامه داد: با توجه به شرایط فعلی سعی کردیم کاربرد و طرح پته را تغییر دهیم؛ از آنجا که اندازه پته‌ها بسیار بزرگ است و هزینه‌های آن نیز بالا، ترجیح دادیم طرح‌ها را کوچک و با کاربردی کردن آن سعی کردیم زنان و جوانان امروزی را ترغیب به تولید پته کنیم و قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.به گفته ساعدی تا زمانی که پته به بازار داخلی شناسانده نشود و گروه‌های حمایت از زنان و تولیدات خانگی شکل نگیرد، پته و صنایع دستی بانوان توسعه پیدا نخواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

این ۵۰ ثانیه تلخ

این ۵۰ ثانیه تلخ

با ذهن ده دوازده سالگی‌ات نگاه کنی، فکر می‌کنی زنگ تفریح یک مدرسه خورده و بچه‌ها دارند هوریز می‌کنند توی حیاط مدرسه که از بوفه ساندویچ مزخرف کالباس خشک بخرند و نوشابه فانتای تگری و این یک ربع وقت آزاد را خرج شکمشان کنند و بادگلوهای سوزنده را توی کلاس بزنند و بینی‌شان تا مغز سرشان تیر بکشد و بسوزد و کیف کنند.

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

چند نکته درباره اتفاق روز یکشنبه مجلس

تصویری که روز یکشنبه از حضور وزیر خارجه در مجلس شورای اسلامی منعکس شد، چگونه تصویری بود؟ وزیر خارجه به عنوان مهمان و از باب معارفه و تحلیل وضعیت سیاست خارجی به مجلس دعوت شد؛ اما در لابه‌لای بحث، مکرر همهمه و داد و فریاد از اطراف و اکناف مجلس بلند بود، وزیر خارجه نیز متقابلاً بر حرارت کلام خود می‌افزود، فضای جلسه از حالت گفت‌وگو به جدل میل کرد و درنهایت تصویری متشنج از سطوح بالای حکمرانی در کشور به افکار عمومی مخابره شد.

شما باید پاسخ بدهید

شما باید پاسخ بدهید

در ماه‌های اخیر برخی چهره‌ها و شخصیت‌های سیاسی در قالب نامه‌نگاری و مصاحبه و اظهارنظرهای مطبوعاتی و... و با لحنی طلبکار در مورد وضع موجود کشور اعلام موضع کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر