پروژه برای نجات تهران از تمرکز جمعیتی

تمدن:انتقال پایتخت در دستورکار نیست

استاندار تهران با اعلام اینکه در کارگروه سبک سازی جمعیت تهران 27 پروژه برای نجات پایتخت از تمرکز جمعیتی تعریف شده است، با بیان اینکه انتقال پایتخت فعلا در دستور کار نیست، گفت: تهران پایتخت سیاسی و محل تمرکز بدنه اصلی دولت باقی خواهد ماند.
کد خبر: ۳۸۶۲۵۲

به گزارش ایسنا، مرتضی تمدن با بیان اینکه در 27 پروژه ای که در قالب طرح سبک سازی جمعیت تهران تدوین شده، اسمی از انتقال پایتخت مطرح نشده است، افزود: اما محدودیت ها و محرومیت هایی برای هم شهروندان و هم دستگاه های مستقر در تهران در نظر گرفته شده تا پایتخت از این طریق تحت کنترل جمعیتی قرار بگیرد.

وی درباره جزئیات برنامه های اصلی تعدیل جمعیت تهران، گفت: برای تعدیل جمعیت تهران به واسطه مخاطراتی از جمله زلزله و عوامل تهدیدکننده ای همچون آلودگی هوا و ترافیک که وجود دارد، 27 پروژه تعریف شده است که یکی از آنها کاهش جمعیت کارمندی است و در واقع مفهوم کاهش جمعیت کارمندی این نیست که تعدادی کارمند را به جای دیگری منتقل کنیم، بلکه بحث کاهش حجم مراجعه ها به سازمان ها مطرح است.

به گفته وی، کل جمعیت کارمندی استان تهران ممکن است رقمی حدود 350 هزار تا نهایت 400 هزار نفر باشد و اگر همه این جمعیت هم از تهران بروند نسبت به جمعیت 12.5 میلیون نفری تهران عددی نمی شود. اما تاثیرش بر ازدحامی است که سازمان ها در پایتخت ایجاد کرده اند.

وی گفت: من می شنوم مرتب دوستان جای این دو نقش را با هم عوض می کنند و تصورشان این است که دولت می خواهد فقط تعدادی کارمند را از تهران منتقل کند به جای دیگر. البته این انتقال به اندازه خودش ممکن است تاثیر داشته باشد، اما هدف اصلی این نیست. هدف اصلی ما و دولت بخش زیادی از سازمان ها و دستگاه های اجرایی هستند که مورد مراجعه مردم از سراسر کشور هستند که باید اینها به تدریج به جای دیگری نقل مکان کنند.

تمدن در پاسخ به این پرسش که آیا انتقال پایتخت به جای انتقال کارمندان در دستور کار قرار گرفته است؟، گفت: خیر، انتقال پایتخت فعلا در دستور کار نیست و تمرکز سیاسی و بدنه اصلی دولت کماکان در تهران باقی می ماند. اما انتقال کارمندان به عنوان بخشی از برنامه 27گانه کاهش جمعیت تهران دنبال می شود که در این راستا، انتقال سازمان های پرمراجعه در اولویت است.

 انتقال کارمندان نباید جنبه اجبار داشته باشد

استاندار تهران درباره شمار کارمندان انتقالی از تهران اظهار کرد: تاکنون در سایت اینترنتی انتقال، بالای 30 هزار نفر ثبت نام کردند و روند خروج ادامه دارد. از کارکنان دستگاه های اجرایی تهران قریب 2 هزار نفر با خانواده هایشان از تهران رفته اند و بقیه هم به تدریج دارند می روند. من معتقدم انتقال کارمندان نباید جنبه اجبار داشته باشد و باید از روی ضابطه باشد.

وی درباره انتقال به استان البرز و تاثیر آن بر پایتخت، گفت: اینکه استان البرز را هدف برای انتقال قرار دهیم، اولویت اصلی ما نیست. بعضی از وزارتخانه ها شرکت های تابعه شان را خواستند به البرز منتقل کنند تا دسترسی آسان باشد اما در حال حاضر که طرح جامع سبک سازی تهران نهایی شده، استان البرز نقطه اصلی انتقال نیست و کارمندان باید به استان های دورتر بروند. استان البرز هم شرایطی شبیه تهران را دارد و اگر درست مدیریت نشود باید به زودی بنشینیم و برای سبک سازی البرز فکر کنیم. بنابراین ازدحام جمعیت در استان البرز به صلاح نیست و دولت هم خیلی برای آن اصراری ندارد.

 مجوز ساخت وساز برای دستگاه های اداری در تهران صادر نمی شود

تمدن درباره 27 پروژه کاهش جمعیت تهران نیز اظهار کرد: کارگروهی که در دولت به ریاست معاون اول رییس جمهور برای کاهش جمعیت تهران تشکیل شده مشابه آن در استانداری تهران تحت عنوان کارگروه سبک سازی جمعیت تهران تشکیل شده که در آن 27 پروژه تاکنون تعریف شده است. کاهش حجم مهاجرت، مهاجرت معکوس، انتقال شرکت ها و دستگاه هایی که محل فعالیت آنها در جای دیگری است؛ مثلا شرکت های وابسته به کشتیرانی، شرکت های وابسته به شیلات، وابسته به صنایع مادر، وابسته به نفت وگاز باید از تهران بروند.

وی افزود:‌ از این به بعد مجوز ساخت و ساز برای دستگاه های اداری در تهران صادر نمی شود و در حال حاضر به وزارتخانه ها و دستگاه ها اجازه توسعه ساختمانی داده نمی شود و حتی باید ساختمان هایی را که در اختیار دارند، هنگام انتقال از تهران تحویل دهند. هر نوع استخدام در تهران ممنوع است.

به گفته تمدن، در قالب یک برنامه مهم برای تهران مصوب کرده ایم در مناطقی از شمال، شرق و شمال شرق تهران هیچ نوع مجوز ساخت وساز شامل مسکونی یا کاربری های دیگر صادر نشود و حتی برای محدوده هایی از کمربندی غرب تهران علاوه بر ممنوعیت ساخت در تراز بالای 1800 متر، پایین تر از آن هم اجازه ساخت وساز داده نخواهد شد. افرادی هم که از قبل پروانه ساخت در مناطق ممنوعه تهران دریافت کرده اند دو راه پیش رو دارند؛ هم می توانیم پول زمین را به آنها پرداخت می کنیم و هم اینکه زمین معوض در منطقه ای دیگر از شهر تحویلشان بدهیم.

ممنوعیت صدور اجازه استقرار واحدهای صنعتی در محدوده تهران

استاندار تهران همچنین به یکی دیگر از این 27پروژه اشاره کرد که ممنوعیت صدور اجازه استقرار واحدهای صنعتی در محدوده تهران است و افزود: برای 45 کارخانه بزرگی که هم اکنون در داخل تهران فعال هستند نیز زمان تعیین کرده ایم و تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفته ایم که به نقطه ای خارج از محدوده تهران نقل مکان کنند.

اقدام دیگر دولت جلوگیری از واگذاری زمین دولتی برای ساخت وسازهای مسکونی در داخل شهر تهران است. 15 نقطه اطراف تهران شامل شهرستان های استان برای این منظور در نظر گرفته شده است. بنابراین عملا دولت برای ایجاد فضای تعادل بخشی جمعیت در تهران اقدامات متنوعی را آغاز کرده و فقط روی طرح انتقال کارمندان متمرکز نشده است.

وی با تاکید بر لزوم همکاری شهرداری برای اجرای برخی از این طرح ها ، ادامه داد: لازم است شهرداری تهران با استانداری همکاری کند. شهرداری باید از تراکم فروشی تا جایی که واقعا امکانپذیر است جلوگیری کند. در یک منطقه‌ای از تهران گسل درست از زیر آنجا عبور کرده است، اما متاسفانه روی آن مجوز ساخت وساز داده می شود. این اقدامات مخاطره آمیز است و باید جلوی آن گرفته شود.

تمدن طرح دیگر دولت برای سبک سازی جمعیت تهران را انتقال پادگان ها بیان کرد و گفت:‌ تاکنون 16 پادگان بزرگ متعلق به نیروهای نظامی ارتش و سپاه در نقاط مختلف شهر شناسایی شده اند و با فرماندهان نیروها مذاکره کردیم و تفاهم شده که این پادگان ها به بیرون تهران منتقل شوند.

استاندار تهران درباره خروج غیردولتی ها نیز به دنیای اقتصاد گفت: برای فعالیت هایی که با مردم سروکار دارند، تصمیم گیری شده که به خارج از شهر تهران منتقل شوند. الان استانداری با چند شرکت مشاور و طراح، فازهای مطالعاتی برای انتقال انبارهای موجود در سطح شهر را آغاز کرده است. در تهران مناطق گسترده ای داریم که انبار کالا هستند و حجم مراجعه به آنها برای تخلیه و بارگیری زیاد است. برای انتقال انبارها سه نقطه در جنوب تهران خارج از محدوده شهر تعیین شده تا پس از ساماندهی انبارها به آنجا منتقل شوند.

تاسیس شهر سلامت در منطقه لواسان

وی افزود: برای بیمارستان ها و مراکز آزمایشگاهی نیز برنامه ریزی کرده ایم که شهر سلامت در شمال شرق تهران در منطقه لواسان که هم اکنون در مطالعه مشاور قرار دارد، ایجاد شود. بیمارستان ها در محاصره ترافیک و آلودگی قرار دارند و برای دفع زباله و فاضلاب بیمارستانی دچار مشکل هستند. همین چند وقت پیش بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش بهداشت و درمان مراجعه کرد و خواستار چندین مجوز برای احداث بیمارستان در تهران بود که مقرر شد هر نوع توسعه بیمارستانی در تهران ممنوع و به شهر سلامت منتقل شود.

به گفته تمدن، در 27 پروژه کاهش جمعیت تهران برای فعالیت های اقتصادی پرتراکم نیز فکر شده است که یکی از این فعالیت ها نمایشگاه های خودرو است. در نظر داریم شهر اتومبیل را در جنوب تهران راه اندازی کنیم و تمام بنگاه ها و نمایشگاه های خودرو داخل شهر را به آنجا منتقل کنیم. همچنین انتقال نمایشگاه های فرش نیز یکی دیگر از این اقدامات است.

استاندار تهران همچنان گفت: در این 27 پروژه یکسری برنامه های استحکام بخشی نیز دیده شده است. الان تمام شبکه های انتقال گاز در تهران که بزرگ ترین خطر حتی بیشتر از خود زلزله محسوب می شود، در حال مقاوم سازی است. مقاوم سازی خطوط انتقال آب و برق نیز در حال اجرا است. هدف اصلی دولت نجات شهر تهران از تمرکز و درهم تنیده شدن است تا اگر زلزله بزرگ به وقوع پیوست دولت قدرت مانور را داشته باشد.

وی درباره مقاومت دستگاه‌ها در این باره نیز گفت: اخیرا معاون اول رییس جمهور شرایطی را به وجود آورده که اجازه مقاومت را از دستگاه ها سلب می کند. در واقع تا جایی که امکان داشته باشد به صورت ارشادی ورود پیدا می کنند و اگر نروند دستوری خواهد بود و مکانیزم هایی برای پشتوانه دستور وجود دارد که خیلی پیچیده است. به عنوان مثال دولت نسبت به مجوزها و توسعه واحدها و حتی شرایط ارتقای کارکنان دستگاه هایی که از انتقال خودداری می کنند، محدودیت قائل خواهد شد.

 قانون هدفمند شدن یارانه ها جلوی مهاجرت به تهران را می‌گیرد

تمدن درباره تاثیر اجرای قانون یارانه ها در سبک‌سازی تهران نیز اظهار کرد: قانون هدفمند شدن یارانه ها باعث افزایش هزینه ها در تهران نخواهد شد. واقعی شدن قیمت ها از طریق پرداخت نقدی یارانه به مردم عملا از افزایش هزینه در زندگی شهروندان جلوگیری خواهد کرد.

به اعتقاد تمدن، آثار مستقیم هدفمندی بر تعدیل جمعیت تهران قطعی است، اما نه به این معنی که ساکنان تهران از سر اجبار تهران را ترک کنند. این قانون، جلوی مهاجرت به تهران را می گیرد. رونقی که اجرای قانون یارانه ها در دیگر نقاط کشور به وجود می آورد باعث خواهد شد روند سرازیر شدن جمعیت جویای کار به تهران کاهش پیدا کند. این همان هدفی است که ما به دنبال آن هستیم.

یکی از مسائل مهم برای تهران این است که جلوی مهاجرت گرفته شود. الان هنوز روند مهاجرت مثبت است و ورودی جمعیت مهاجر به تهران بیشتر از کسانی است که دارند از تهران می روند لازمه کاهش مهاجرت ایجاد اشتغال در مناطق دیگر است.

تمدن با بیان اینکه اولین و بیشترین انگیزه مهاجرت به تهران اشتغال است، افزود: خوشبختانه دولت آقای احمدی نژاد سال هاست در استان های محروم به دنبال ایجاد صنایع و اشتغالزایی است. قانون یارانه ها نیز این مسیر را هموار می کند. تا پیش از هدفمندی، افراد حتی از کشورهای خارجی مثلا از افغانستان روانه تهران می شدند و از یارانه آب و برق استفاده می کردند. ما پیش بینی می‌کنیم با اجرای قانون یارانه ها و صرفه جویی درآمد ملی بسیاری از پروژه‌های صنعتی و عمرانی جدید در کشور راه بیفتد و کارخانه های قدیمی با نوسازی خطوط زمینه اشتغالزایی را در شهرهای مختلف فراهم کنند و از همین طریق، روند مهاجرت به تهران کاهش یابد.

پرونده منوریل هیچ وقت بسته نشده بود

استاندار تهران در پاسه به اینکه دولت برای جلوگیری از افزایش غیرمنطقی هزینه رفت وآمد شهروندان تحت تاثیر افزایش قیمت سوخت، برنامه ای دارد؟، گفت: به سوال خوبی اشاره کردید، شرایط جغرافیایی تهران شرایط خاصی است. دولت هم به این قضیه اشراف دارد و هم برای آن برنامه دارد. 20 درصد از منابع حاصل از هدفمند شدن یارانه ها برای پروژه های عمرانی و بخشی از آن برای زیرساخت ها کنار گذاشته می شود. زیرساخت های تهران همان ناوگان حمل ونقل عمومی است که سهم خوبی برای آن کنار گذاشته شده است. وزارت کشور چند روز پیش لیست بلندی برای تقویت ناوگان حمل ونقل عمومی در تهران تهیه کرد که مترو، توسعه اتوبوسرانی، تاکسی و منوریل را شامل می شود.

مردم با بنزین 700 تومانی حتما خودروهایشان را در پارکینگ منزل می گذارند و با اتوبوس و مترو سر کار می روند در نتیجه خیابان ها خلوت و فرصت برای سرویس دهی بیشتر به ناوگان حمل ونقل عمومی بیشتر می شود.

تمدن در پاسخ به این پرسش که آیا پرونده منوریل دوباره باز می شود؟، تاکید کرد: پرونده منوریل هیچ وقت بسته نشده بود. این موضوع برداشت انحرافی برخی ها بود که قصد داشتند یک امکان خوب برای حمل ونقل را از شهروندان تهرانی بگیرند. منوریل نسبت به مترو کم هزینه و پرسرعت به لحاظ عملیات احداث است. دولت منوریل را از دستور کار خارج نکرده است. ما هر امکانی که زندگی مردم تهران به خصوص در شرایط غیریارانه ای را راحت کند، در دستور کار نگه می داریم.

وی درباره پرداخت اعتبارات متروی تهران نیز گفت: دولت همین امسال تا الان 190 میلیارد تومان پول به مترو پرداخت کرده است. من متاسفم که می بینم برخی در روزنامه ها مطرح می کنند که دولت سهم خودش را در مترو نداده است. دولت هم به مترو تهران کمک کرده و هم یارانه بلیت اتوبوس را پرداخت می کند.

شما فقط به این عدد نگاه نکنید که دولت مستقیم دارد به ناوگان حمل و نقل عمومی تهران یارانه تزریق می کند. شهرداری برای توسعه مترو به برق احتیاج ندارد؟ علت توسعه شبکه های برق چیست؟ ایستگاه های مترو به برق و آب و گاز نیاز ندارند؟ بفرمایید اینها از آسمان ها می آیند روی زمین یا اینکه دولت دارد تامین می کند؟ امنیت تهران که باعث اجرای مترو می شود هزینه ندارد؟ اینکه بیاییم گیر بدهیم که پول دیر می دهید یک بحث انحرافی است.

دولت شبانه روز در تهران خدمات تزریق می کند تا در سایه آن اقداماتی از جمله احداث مترو انجام شود بعد ما مدام بگوییم یک پولی را مجلس تصویب کرده که به مترو بدهند پس چرا نمی دهند، کارشناسی نیست. اولا آن دو میلیارد دلاری که مجلس تصویب کرده از محل صندوق توسعه ملی باید پرداخت شود دوما این صندوق هنوز کارش را شروع نکرده و در مجمع و آیین نامه ها در رفت وآمد است.

وی افزود: من از شما سوال می کنم آیا بودجه ما و سایر دستگاه های دولتی را همان شب عید می گذارند در پاکت و تحویل مان می دهند؟ بودجه تابعی از درآمد است درآمد هم که یک شبه حاصل نمی شود نتیجه فعالیت های بخش های مختلف است. ما که همه نفت را اول سال نمی فروشیم که پول مترو را نقد اول سال بدهیم. روال این است که هر ماه بین 10 تا 15 درصد بودجه دستگاه ها تخصیص می یابد، مترو هم از این قاعده مستثنی نیست. دولت پارسال گفت شما خیلی سخت تان است که مترو بکشید برای مردم، بگذارید خودم اجرا می کنم، اما فریادشان رفت بالا و گفتند این اختیارات ما است. خواستیم چند خط را بگیریم و با سرعت جلو ببریم. لذا مهم ترین کار ما در تهران با توجه به جهات جغرافیایی شهر تهران توسعه حمل ونقل عمومی است و دولت هم علاوه بر مترو تهران، مترو شهرهای اقماری تهران را نیز تحت حمایت دارد.

وی در پاسخ به این پرسش که شهرداری تهران همزمان با اجرای قانون یارانه ها گزارشی داد مبنی براینکه تمرکز سکونتی در مناطق مرکزی تهران تحت تاثیر این قانون افزایش خواهد یافت و هزینه اداره شهر نیز به تبع آن افزایش می یابد، گفت: من معتقدم عکس این قضیه اتفاق می افتد. اولا در مورد پیش بینی افزایش هزینه اداره شهر تهران باید بگویم که قانون یارانه ها باید باعث ارتقای راندمان همه دستگاه ها چه دولتی و چه عمومی شود. اینکه ما نخواهیم یا نتوانیم متناسب با این قانون بهره وری را در سیستم راه بدهیم، یک بحث دیگری است، اما من معتقدم با اجرای هدفمندی بسیاری از خدماتی که شهرداری ارائه می دهد ارزان می شود به شرطی که اصل افزایش بهره وری را بپذیریم.

همین ها زمانی که طرح زوج و فرد را خواستیم اجرا کنیم از واژه بحران استفاده کردند و گفتند اگر زوج و فرد کنید در ناوگان حمل ونقل عمومی «بحران» به وجود می آید. ما زوج و فرد کردیم، چرا به وجود نیامد؟لذا من معتقدم اینکه در بوق و کرنا کنیم که هدفمندی تمرکز در مناطقی از شهر را افزایش می دهد با هیچ منطق علمی سازگار نیست. هیچ دلیلی ندارد بافت مرکزی تهران تجمیع شود. حتی ممکن است برخی بگویند در بالای شهر تهران قیمت مسکن گران می شود و بازار مسکن شیفت می شود به سمت پایین شهر که ارزان تر است، اما درست عکس این قضیه اتفاق می افتد.

استاندار تهران درباره قیمت مسکن نیز نیز تاکید کرد: با اطمینان می گویم قیمت مسکن در روند اجرای قانون یارانه ها نه تنها افزایش ندارد، بلکه با شیب ملایم کاهش تدریجی خواهد داشت و آنهایی که چند قدم می خواهند در بازار مسکن پیشرفت کنند و بالاتر بروند این امکان برایشان به وجود می آید. خوشبختانه پروژه های مسکن مهر در تهران به مرحله بهره برداری نزدیک شده و دارد شکوفا می شود و خیلی ها از این طریق صاحب خانه می شوند و فشار از بازار اجاره برداشته می شود.

تمدن درباره ادعای نماینده سمنان در مجلس از پیگیری انتقال پایتخت به این استان نیز اظهار کرد: همان طور که گفتم چیزی به نام انتقال پایتخت در 27 پروژه سبک سازی جمعیت تهران مطرح نیست. ممکن است فعالیت های اقتصادی، فرهنگی و غیره هر کدام در یک استان کشور تجمیع شود، اما تهران فعلا مرکز سیاسی باقی می ماند. دولت می خواهد نقش تهران را تقسیم کند. مثلا اصلا بحث انتقال دانشگاه ها مطرح نیست، بلکه در نظر داریم ظرفیت و سهمیه پذیرش در استان های دیگر را افزایش دهیم. ممکن است دانش آموزی در یک شهرستان، دوست داشته باشد در دانشگاه شریف یا دانشگاه تهران تحصیل کند ما می توانیم یک شعبه از این دانشگاه های پرطرفدار را در نقاط مختلف کشور تاسیس کنیم.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها