نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: حذف یارانه شیر ، اشتباه بزرگی است که هزینه‌های درمانی دولت را افزایش می‌دهد.
کد خبر: ۳۸۵۶۶۴

به گزارش فارس، دکتر علیرضا مرندی با اعلام این مطلب افزود: پرداخت یارانه به شیر و دیگر فرآورده‌های لبنی از طریق اصلاح قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ، میسر بوده که در صورت تحقق این امر، هزینه‌های دولت در زمینه درمان کاهش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: با وجود پرداخت یارانه به شیر، هنوز سرانه مصرف شیر و لبنیات در کشور پایین است و اشتباه است اگر حذف یارانه شیر را صرفه جویی در نظر بگیریم.

دکتر مرندی با اشاره به اینکه کاهش مصرف شیر و لبنیات سلامت مردم را تهدید کرده، صدمات جبران ناپذیری را وارد می‌کند، اظهار داشت: در صورت حذف یارانه شیر و فرآورده‌های آن دولت می‌بایست، این یارانه را در بخش هزینه‌های درمانی مردم بپردازد. به عبارتی هزینه‌های مربوط به تامین دارو، هزینه‌های آزمایشگاهی، تصویربرداری، خرید تجهیزات پزشکی و ساخت مراکز درمانی به مراتب بیش از پرداخت یارانه به شیر و فرآورده‌های آن خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه تغذیه سالم، زیر بنای سلامت انسان‌ها و جامعه را تشکیل می‌دهد، گفت: در دسترس قرار نگرفتن این فرآورده‌ها در زنان منجر به پوکی استخوان و در مردان سبب کاهش عملکرد فیزیکی آنان خواهد شد. همچنین زنان باردار و شیرده که قادر به تامین کافی این مواد نباشند، نمی‌توانند به رشد و تکامل کودکان خود کمک کنند و این مسئله به صورت یک معضل در نسل‌های آینده نیز بارز خواهد شد.

مرندی افزود: هر چند با وجود حذف یارانه نان و دیگر کالاهای مشمول یارانه، دولت هنوز به شیر و فرآورده‌های آن یارانه پرداخت می‌کند،‌ اما از آنجا که حذف یارانه شیر در قانون هدفمند کردن یارانه‌ها پیش بینی شده است، این امر دیر یا زود محقق خواهد شد.

وی با اشاره به سیاست های غلطی که در گذشته باعث پرداخت یارانه به شکر و روغن می شد، تصریح کرد: این سیاست رژیم غذایی نامناسب مردم و رشد انواع بیماری های غیر واگیر از قبیل چاقی،‌ دیابت، پرفشاری خون، پوکی استخوان، سوء تغذیه، سرطان ها و... را به همراه داشته است.

به گفته دکتر مرندی ، هم اینک در کشورهای پیشرفته دنیا از جمله در امریکا که سرانه مصرف شیر و فرآورده‌های آن بسیار بالاتر از ایران است، دولت ها به این محصولات یارانه داده ، تلاش می‌کنند، قیمت این محصولات را ثابت نگه دارند. در این کشورها، حساسیت روی فرآورده‌های لبنی به ویژه شیر بیش از سایر محصولات است تا جایی که تغییر بسیار اندک قیمت شیر، مشروط به تصویب در پارلمان یا تایید دولت است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در ایران وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم،‌ می بایست در این زمینه تلاش کرده بر اهمیت در دسترس قرار گرفتن شیر برای اقشار فقیر و غنی تاکید کند. همچنین می‌بایست صرفه اقتصادی اختصاص یارانه به آن در بلند مدت و آثار آن در کاهش هزینه‌های درمانی را نیز مورد توجه قرار دهد.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: تاکنون تلاش‌های مناسبی برای فرهنگ سازی مصرف شیر و فرآورده‌های آن صورت نگرفته، ضروری است در زمینه اهمیت این ماده غذایی که تامین کننده بخش عمده‌ای از پروتئین مورد نیاز بدن است، فرهنگ سازی های لازم در سطح جامعه صورت پذیرد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها