jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۵۳۰۴   ۲۱ بهمن ۱۳۸۹  |  ۱۹:۰۰

اگر به تاریخچه کارت‌های اعتباری که این روزها کاربرد آن در زمینه‌های مختلف مورد توجه قرار گرفته است، نگاهی بیندازیم بدون تردید متوجه خواهیم شد که دیدگاه‌های متفاوتی درباره نخستین افرادی که استفاده از این کارت‌ها به جای پول نقد را رواج دادند وجود خواهد داشت.

بسیاری بر این باورند که استفاده از کارت‌های اعتباری نخستین بار توسط یکی از کارشناسان بانک نیویورک و در سال 1946 میلادی و به منظور خرید از فروشگاه‌های محلی مطرح شد و این در حالی است که در مقابل عده‌ای دیگر یک شرکت بزرگ نساجی در کشور انگلیس را که کارکنان ‌آن می‌توانستند با استفاده از بن‌های اعتباری صادر شده توسط شرکت کالاهای ضروری و مورد نیاز خود را خریداری کنند، بنیانگذار استفاده از کارت‌های اعتباری در معاملات می‌‌دانند. اگرچه کارت‌های اعتباری از نظر فناوری بسیار ساده به نظر می‌رسند، اما استفاده از کارت‌های اعتباری در معاملات اقتصادی با تغییر و تحولات مهم و قابل‌توجهی همراه بوده است. در پشت هر کارت اعتباری یک نوار مغناطیسی وجود دارد که در بردارنده اطلاعات بسیار مهمی درباره هویت و آدرس فردی است که این کارت اعتباری به نام یا به عبارتی دیگر بنا به درخواست او صادر شده است. اگر چه استفاده از کارت‌های اعتباری در دهه 1920 میلادی در برخی از فروشگاه‌ها و هتل‌های زنجیره‌ای و همچنین شرکت‌های نفتی مورد توجه قرار گرفته بود، اما در حقیقت پس از جنگ جهانی دوم استفاده از این ابزارهای مبتنی بر فناوری‌های اطلاعاتی به میزان قابل توجهی افزایش یافت و به این ترتیب در سال 1950 میلادی اولین کارت اعتباری بین‌المللی که در زمینه‌های مختلفی قابل استفاده بود، صادر شد تا این که نسل جدید پیشرفته‌ای از کارت‌های اعتباری که در مقایسه با کارت‌های اعتباری مغناطیسی کاربرد وسیع‌تری دارند، تحت عنوان کارت‌های هوشمند طراحی و ساخته شوند. این کارت‌ها مجهز به ریزپردازنده‌هایی با حافظه‌ای شبیه به حافظه RAM هستند و از این رو در مقایسه با کارت‌های اعتباری مغناطیسی از امنیت بالاتری برخوردارند و علاوه بر این قابلیت پردازش داده‌های مختلف را نیز دارند. گروهی دیگر از کارت‌های هوشمند در حقیقت نوعی کارت حافظه محسوب شده و می‌توانند تا چندین کیلوبایت داده را در حافظه خود ثبت و نگهداری کنند. اگر چه در گروهی از انواع مختلف کارت‌های هوشمند، مشاهده یا دریافت اطلاعات مستلزم ایجاد تماس فیزیکی بین کارت‌ و دستگاه کارتخوان است اما در کارت‌هایی که براساس فناوری‌های جدیدتری طراحی و ساخته شده‌اند لایه‌ای در داخل کارت قرار می‌گیرد که در حقیقت شبیه به آنتن گوشی‌های تلفن همراه عمل کرده و در فاصله‌ای مناسب و بدون نیاز به تماس با دستگاه با آن ارتباط برقرار می‌کند و به این ترتیب تنها با عبور کارت از مقابل دستگاه شما قادر خواهید بود از این نوع کارت‌های اعتباری هوشمند برای پرداخت هزینه‌های مختلف یا به عنوان کارت شناسایی برای ورود به مراکز معینی استفاده کنید.

زهرا هداوند

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

قدرت ایران محدود به مرزها نیست

رزمایش اقتدار ۹۹ نیروی زمینی ارتش، دیروز و امروز در سواحل مكران در منطقه عمومی جاسك و با شركت تیپ ۵۵ هوابرد شیراز، تیپ ۶۵ نیرو مخصوص، تیپ ۲۲۳ نیرو مخصوص واكنش سریع و با پشتیبانی نیروی هوایی و هوانیروز ارتش در حال برگزاری است.

گفتگو

بیشتر
کودکانی با ایمنی ضعیف

از ابتدای تولد کودکان مبتلا به نقص سیستم ایمنی باید تمهیداتی اندیشیده شود تا از عفونت‌ها دور بمانند

کودکانی با ایمنی ضعیف

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر