jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۳۸۲۹۴۰   ۱۱ بهمن ۱۳۸۹  |  ۱۹:۱۲

رابطه ماندگاری ازدواج و دریافت اسکار

برندگان زن اسکار زودتر طلاق می‌گیرند

محققان دو دانشگاه کانادایی و آمریکایی با محاسبات آماری نشان دادند برندگان جایزه اسکار در بخش برترین بازیگر زن نسبت به کاندیداهای این بخش که موفق به دریافت جایزه اسکار نمی شوند در معرض بالاتری از خطر طلاق قرار دارند.

به گزارش مهر، بر اساس این مطالعات در دوره ای طولانی مدت برندگان بازیگر برتر زن در مراسم اسکار به سرعت در معرض خطر طلاق قرار گرفته اند در حالیکه برندگان مرد در بخش برترین بازیگر مرد مراسم اسکار پس از دریافت جوایز خود چنین شرایطی را تجربه نمی کنند.

این تحقیق توسط محققان دانشگاه تورنتو و کارنگی ملون انجام گرفته است. طی این مطالعه محققان دریافته اند تفاوت های جنسیتی در میان انسان ها به صورت تاریخی جایگاه و قدرت بالاتر را به مردها و جایگاه و قدرت کمتر را ویژه زن ها در نظر گرفته است از این رو زیر پا گذاشته شدن این هنجار اجتماعی برای مثال در زندگی زناشویی و زمانی که زن به موفقیت یا درآمدی بیشتر از همسرش دست پیدا می کند، می تواند منجر به تخریب رابطه زوج شود.

به گفته محققان ، این نتایج نشان می دهد که حتی زندگی مشترک مشهورترین افراد جهان نیز پس از عبور از موفقیت آمیزترین بخش از زندگی حرفه ای یا همان زیر پا گذاشتن هنجار اجتماعی، در خطر است. نتایج این تحقیق نشان می دهد موفقیت ناگهانی در زندگی حرفه ای زنها می تواند میزان دوام زندگی مشترک آنها را کاهش دهد.

در این مطالعه زندگی مشترک 751 هنرپیشه زن که در سال های 1936 تا 2010 کاندیدای دریافت اسکار شده اند مورد بررسی قرار گرفته است. نتایج نشان می دهند برندگان اسکار برترین هنرپیشه زن، به نسبت کاندیداهایی که این جایزه را دریافت نکرده اند، 63 درصد در معرض فروپاشی زندگی مشترک قرار دارند.

میانگین دوام ازدواج در میان برندگان اسکار در حدود 4.3 سال است در حالیکه ازدواج کاندیداهایی که این جایزه را دریافت نکرده اند، به صورت میانگین 9.51 سال به زندگی مشترک خود ادامه می دهند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو