jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۸۰۱۹۶   ۲۵ دی ۱۳۸۹  |  ۰۰:۱۱

احیای مراکز تربیت معلم، هوشمندسازی مراکز تربیت معلم، ارتقای سطح آموزش مراکز تربیت معلم و ده‌ها جمله دیگر به عبارات ثابت سخنرانی‌ها در وزارت آموزش و پرورش از سطح وزیر تا مدیران میانی تبدیل شده است. چنان‌که به نظر می‌رسد، همه چیز در این مراکز آرام است و دغدغه‌ای جز رسیدگی به سطح علمی دانشجویان این مراکز وجود ندارد. اما آنچه در این مراکز می‌گذرد، گویای واقعیت دیگری است، واقعیتی که نمی‌خواهد شنیده و رسیدگی شود.

وزارت آموزش و پرورش چند ماهی است استخدام 60 هزار نیروی جدید را مطرح می‌کند و از برگزاری آزمونی سالم و جذب نیروهای آزاد خبر می‌دهد که گویا دانشجویان تربیت معلم قرار نیست سهمی در این استخدام‌ها داشته باشند.به اقرار دانشجویان این مراکز در حال حاضر حدود 8 هزار نفر در مراکز تربیت معلم درس می‌خوانند، در حالی که این وزارتخانه هیچ تعهدی برای استخدام آنان ندارد. این دانشجویان با صرف هزینه‌های کلان وزارت آموزش و پرورش، واحدهای درسی مرتبط با آموزگاری را می‌آموزند، اما هیچ سهمی در ورود به آموزش و پرورش ندارند. جالب این که در دفترچه راهنمای این مراکز به استخدام 50درصد دانش‌آموختگان وعده داده شده و پیش از سال 88 نیز روند استخدام این افراد به طور طبیعی انجام می‌شد، اما از چند ماه قبل با قضیه برگزاری آزمون و ورود نیروهای آزاد، تربیت معلم فراموش شده است، به این ترتیب ، در حالی که وزارت آموزش و پرورش از شعار احیای مراکز تربیت معلم به عنوان سیاستی جدید و تبلیغاتی استفاده می‌کند، اما این دانشجویان هنوز از ورود به چرخه نیروی انسانی وزارت‌ آموزش و پرورش محرومند. تاسف‌بارتر این که آنان حاضرند در نقاط محروم کشور تدریس کنند و از پتانسیل خوبی برای تقویت نیروهای آموزشی آن نقاط برخوردارند.از سوی دیگر در حالی که بر هوشمند شدن مراکز تربیت معلم و احیای آن پافشاری می‌شود، اما هنوز روشن نیست که چرا سهمیه دانش آموختگان کاردانی این مراکز در آزمون سراسری کارشناسی حذف شده است؟ این مراکز در حال حاضر بلاتکلیف بین وزارت علوم و آموزش و پرورش رها شده‌اند.قضیه ساماندهی نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش که از زمان علی‌احمدی، وزیر پیشین آغاز شده، قصه پرغصه‌ای است که به هر طرف می‌رسی، جای دیگر لنگ می‌زند؛ یکبار نیروهای حق‌التدریسی، بار دیگر نیروهای قراردادی و مربیان بهداشت، از طرفی آموزشیاران نهضت و حالا دانش‌آموختگان مراکزی که از بودجه وزارت آموزش و پرورش ادامه تحصیل می‌دهند و مهارت‌ها و فنون تدریس را می‌‌آموزند، اما از ورود به این وزارتخانه محرومند.

کتایون مصری / گروه جامعه

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نقطه طلایی

نقطه طلایی

یک) عکس را خیلی وقت است گذاشته‌ام. جایی که همیشه جلوی چشمم باشد. پشت عکس، بابا با خودکار آبی و خط شکسته نستعلیق نوشته: «باغ اکبرآقا- نوروز۱۳۶۵ - با محمدمهدی جان».

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

از دکتر نجیب تا دکتر غنی

حملات و ترورهای مرگبار در سراسر افغانستان به امری روزمره بدل شده‌است. هر کسی هم می‌تواند هدف باشد.

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

رشته ‌کوه‌هایی به نام پدر

از یک سنی به بعد، دیگر شخص و انسان نیستند. تبدیل می‌شوند به یک مفهوم. یک مکتب، یک تفکر. بعضی وقت‌ها با یک من عسل نمی‌شود خوردشان.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر