پرتغال استقلالش را بازیافت

370 سال پیش در روز اول دسامبر سال 1640 میلادی طبقه اشراف پرتغال علیه اشغالگران اسپانیایی قیام کردند و توانستند با حمایت فرانسه بار دیگر استقلال کشور خود را به دست آورند.
کد خبر: ۳۶۹۹۸۹

در پی استقلال دوباره پرتغال ، اشراف این کشوریک نفر به نام ژائو دو براگانس را از میان خود برگزیده و بر تخت سلطنت پرتغال نشاندند.

در روز 4 اوت سال 1578 میلادی ، سباستیانو ، پادشاه پرتغال هنگام جنگ با مسلمانان در مراکش به قتل می رسد.

پادشاه اسپانیا ، فیلیپ دوم از سلسله هابسبورگ از هرج و مرج بر سر جانشینی سباستیانو استفاده کرده و خاک پرتغال را اشغال می کند و با منضم کردن خاک پرتغال به امپراتوری اسپانیا خود را پادشاه پرتغال نیز می نامد.
دوران اشغال پرتغال توسط اسپانیا بسیار خشونت بار بود و بارها مردم پرتغال توسط سربازان اسپانیایی قتل عام شدند.

در عین حال ، مردم پرتغال برای تامین هزینه جنگ های پادشاهان اسپانیا زیر بار فشار مالیات های فزاینده قرار داشتند.

در این دوره پرهرج و مرج ، انگلیسی ها و هلندی ها نیز به نوبه خود سودجسته و امپراتوری استعماری پرتغال از برزیل تا جزیره ماکائو در آسیای جنوب شرقی را مورد تعرض قرار می دهند.

پرتغالی ها چندین بار دست به قیام می زنند و از تضعیف شدن سلسله هابسبورگ اسپانیا که در سواحل رودخانه راین با هلندی ها و نیز در کوه های پیرنه با فرانسوی ها در جنگ بود ، استفاده کرده و سرانجام با حمایت کاردینال دو ریشولیو ، صدراعظم فرانسه موفق می شوند بار دیگر استقلال خود را کسب کنند.

ژائو دوبراگانس در روز 15 دسامبر سال 1640 میلادی در میان حمایت مردم پرتغال تاجگذاری کرده و با نام ژائو چهارم به تخت سلطنت می نشیند.

به این ترتیب ، در روز اول دسامبر سال 1640 میلادی طبقه اشراف پرتغال علیه اشغالگران اسپانیایی قیام کرده و با حمایت کاردینال دو ریشولیو ، صدراعظم مقتدر فرانسه موفق شدند بار دیگر استقلال کشور خود را به دست آورند.

پرتغالی ها از آن پس ناگزیر بودند علیه تلاش های اسپانیا برای تصرف دوباره کشورشان مبارزه کنند.

پرتغال علی رغم حفظ امپراتوری مستعمراتی خود ، قدرت پیشین دریایی را از دست داد و هلندی ها و انگلیسی ها انحصار تجارت پرسود ادویه که در گذشته در اختیار پرتغال بود را به چنگ آوردند.


بهرام افتخاری

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها