jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۳۵۹۳۳۵ ۲۱ مهر ۱۳۸۹  |  ۱۳:۴۴

معاون غذا و داروی وزیرت بهداشت:

داروی ضد لخته خون ارزان شد

معاون غذا و داروی وزارت بهداشت گفت: داروی ضد لخته خون «پلاویکس» که برای پیشگیری از سکته کاربرد دارد حدود 40درصد در کشور ارزان شد.

احمد شیبانی در گفت و گو با فارس، افزود: داروی ضد انعقاد خون پلاکت که توسط یک شرکت داخلی تحت لیسانس شرکت اصلی وارد و در کشور بسته‌بندی می‌شود تا حدود یکماه پیش هر قرص آن به قیمت حدود 2500 تومان در بازار عرضه می‌شد که اکنون حدود هزار تومان ارزان شد و با قیمت حدود 1500 تومان در بازار عرضه می‌شود.

وی گفت: این دارو فقط در کشور بسته‌بندی می‌شود و چون مشابه داخلی آن هم در کشور تولید می‌شود از شرکت بسته‌بندی کننده خواستیم قیمت دارو را تعدیل کنند و آنها هم پذیرفتند و با کاهش 40درصدی قیمت دارو موافقت کردند.

کارشناسان حوزه دارو علت کاهش قیمت ناگهانی یک دارو را در شرایط فعلی که احتمال گرانی دارو می‌رود. این می‌دانند که با تولید نمونه داخلی این دارو شرکت اصلی تولید کننده یا وارد کننده متوجه شده که ممکن است بازار را از دست بدهد و به همین علت با توجه به اینکه قیمت تمام شده آن کمتر از قیمت عرضه شده است، تصمیم به ارزان کردن قیمت دارو گرفته‌اند تا بازار را از دست ندهند.

در یک نگاه خوشبینانه علت دیگر این است که ارزان شدن یک دارو نیز می‌تواند این باشد که چون قیمت تمام شده یک دارو معمولاً به علت هزینه‌های گزاف تحقیقات و تولید دانش فنی آن، گران تمام می‌شود و بعد مدتی که دوره patent یا تولید انحصاری آن تمام شد و تولیدکنندگان دیگر نیز وارد تولید آن شدند، قیمت جهانی آن را کم می‌کنند و به این ترتیب دارو ارزان می‌شود.

به هر حال اکنون گر چه وزارت بهداشت نقشی در تعیین قیمت این دارو نداشته است اما باید دید اگر وارد کننده و عرضه کننده دارو پیش از این، داروی پلاویکس را که برای بسیاری از بیماران قلبی- عروقی یک داروی حیاتی است به صورت گران به بیماران عرضه می‌شده و باید به این بیماران غرامت پرداخت شود ضمن اینکه عامل گرانفروش نیز تحت پیگیرد قانونی قرار گیرد در غیر این صورت باید مسئولان مربوطه پاسخ قانع کننده به افکار عمومی بدهند.

شیبانی در پاسخ به این سوال که آیا اجرا شدن هدفمندی یارانه‌ها و گران شدن هزینه سوخت و انرژی تأثیری در قیمت دارو خواهد داشت یا نه گفت: هنوز هیچ بحثی درباره افزایش قیمت دارو تا آخر سال مطرح نشده است و به احتمال زیاد تا آخر سال افزایش قیمت دارو در کشور نخواهیم داشت اگر هم باشد قابل ملاحظه نیست.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شادی‌های کوچک بزرگ

شادی‌های کوچک بزرگ

حیاط خانه ما 20قدم پهنا داشت و 30قدم درازا. با یک باغچه که بزرگ‌ترین درخت یاس دنیا را داشت و سبد بسکتبالی که خیلی بلندتر از استانداردهای فیبا بود و یک دوچرخه آبی و قرمز که به دیوار تکیه کرده بود.

اشتباه‌های کرونایی ما

اشتباه‌های کرونایی ما

یک: اِرْحَمْ تُرْحَمْ؛ «رحم کن تا به تو رحم شود.» این پروتکل ناب امیرالمؤمنین است که در روزهای کرونایی به شدت به کار می‌آید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر