57 سال پیش در روز 19 ژوئن سال 1953 میلادی جولیوس روزنبرگ و همسرش اتل در آمریکا با صندلی الکتریکی اعدام شدند. آنها هنگام مرگ 2 فرزند 10 و 6 سال داشتند.
کد خبر: ۳۳۴۹۵۶

جولیوس و اتل روزنبرگ از اعضای حزب کمونیست آمریکا 2 سال پیش از این تاریخ به اتهام تحویل اسرار بمب اتمی به نایب کنسول شوروی در نیویورک در یک دادگاه به مجازات مرگ محکوم شده بودند.

دیوید گرین گلاس برادر اتل که یک کمونیست بود در ارتش در لس آلاموس نیومکزیکو خدمت می کرد.

این مکان محل آزمایش های بمب اتمی تحت نام رمز پروژه منهتن بود.

دیوید با همکاری همسرش روت اطلاعات در مورد بمب اتمی را جمع آوری می کرد و آنها را در اختیار جولیوس روزنبرگ شوهر خواهرش قرار می داد تا اینکه رژیم استالین نیز به نوبه خود به بمب اتمی دست یابد.پس از مدتی دیوید دستگیر شد.

او ابتدا همه چیز را انکار کرد اما پس از 8 ماه در ازای آزادی همسرش و زنده ماندن خودش ، روزنبرگ ها را متهم به جاسوسی کرده و آنها را به عنوان مسوولان اصلی معرفی کرد.

دیوید خواهرش اتل را متهم کرد که در بازنویسی مدارک در مورد بمب اتمی به او کمک می کرده است.

شهادت دیوید در دادگاه هیات منصفه را قانع کرد که حکم مجازات مرگ را صادر کنند. در زندان سینگ سینگ ، زوج روزنبرگ تا لحظه آخر این اتهامات را انکار کردند.

در روز 29 مارس سال 1951 میلادی دادگاه آنها را محکوم به مجازات مرگ با صندلی الکتریکی کرد.

به این ترتیب ، در روز 19 ژوئن سال 1953 میلادی جولیوس روزنبرگ و همسرش اتل به اتهام جاسوسی برای شوروی و دادن اطلاعات در مورد بمب اتمی به نایب کنسول شوروی در نیویورک با صندلی الکتریکی اعدام شدند.

سال ها بخشی از افکار عمومی اعتقاد داشتند آنها بی گناه به مرگ محکوم شدند و کتاب هایی نیز در مورد ماجرای آنها و بی گناهیشان منتشر شدند.

اما در سال های دهه 1990 میلادی پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد و باز شدن بایگانی های محرمانه آمریکایی ها و روس ها تردیدی در مورد گناهکار بودن آنها باقی نماند.

جولیوس و اتل تحت نام های رمزی لیبرال و آنتن از سال 1942 میلادی برای شوروی جاسوسی می کردند.


بهرام افتخاری

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها