کشف معادن عظیمی از ذخایر طلا، مس و لیتیوم در افغانستان جنگ‌زده هیجانی کم‌سابقه آفرید. ارزش این ذخایر را کارشناسان آمریکایی هزار میلیارد دلار و رئیس‌جمهور افغانستان 3 هزار میلیارد دلار اعلام کردند.
کد خبر: ۳۳۴۰۵۴

به گزارش خبرگزاری آلمان، این گنج زمینی را محققان آمریکایی کشف کردند. ارزش ذخایر طلا، مس و لیتیوم کشف‌شده بسیار بیش از آن است که قبلا تخمین زده می‌شد. نیویورک تایمز روز دوشنبه 14 ژوئن نوشت: «درآمد ناشی از این گنج زمینی می‌تواند اقتصاد افغانستان را که تا امروز صرفا به تریاک وابسته بوده، کاملا نوسازی کند».

نیویورک تایمز همچنین به نقل از مقامات بلندپایه آمریکایی نوشت، کشف منابع فلزات می‌تواند مسیر جنگ افغانستان را نیز تغییر دهد و ضمن آفریدن امیدی تازه، دامنه تنش‌ها را گسترش دهد.

بهترین خبر سال‌های اخیر

وحید عمر، سخنگوی حامد کرزای رئیس‌جمهور افغانستان، از کشف معادن تازه به عنوان بهترین خبر سال‌های اخیر افغانستان یاد کرد و به خبرگزاری آلمان گفت که دولت افغانستان ماموریت تحقیق پیرامون گنج زمینی را به محققان آمریکایی داده بود.

نیویورک تایمز به نقل از یک سند داخلی پنتاگون نوشت که افغانستان با کشف ذخایر جدید، "عربستان سعودی لیتیوم" خواهد شد. فلز سبک لیتیوم مهم‌ترین ماده برای ساخت کامپیوتر و تلفن‌های همراه است. به گزارش نیویورک تایمز، در کنار لیتیوم، ذخایر عظیم آهن، مس و طلا نیز در معادن جدید وجود دارد.

جلیل جمریانی، مشاور وزارت معادن افغانستان گفت، کشف این معادن اقتصاد افغانستان را به شدت تقویت می‌کند و همه افغان‌ها از آن سود خواهند برد. همزمان، سخنگوی کرزای آرزو کرد که این خبر همه افغان‌ها را متحد کند. وی گفت: «پیش از هرچیز، کشف ذخایر جدید می‌تواند فقر را در افغانستان به عنوان مادر همه تنش‌ها کاهش دهد».

نگرانی آمریکا از تشدید تنش

خبرگزاری آلمان در گزارش خود افزود: «نظامیان آمریکایی مستقر در افغانستان می‌دانند که معادن کشف‌شده شمشیری دولبه است و می‌تواند طالبان را برانگیزد که با شدت بیشتری برای سلطه بر افغانستان بجنگند. همچنین ممکن است دامنه فساد گسترش بیشتری یابد».

برپایه همین گزارش، سال‌گذشته آمریکایی‌ها وزیر معادن افغانستان را متهم کردند که برای استخراج معادن مس افغانستان 30 میلیون دلار از چینی‌ها رشوه دریافت کرده است.

حامد کرزای در سفر ماه گذشته خود به آمریکا گفته بود که ارزش معادن زیرزمینی افغانستان می‌تواند بیشتر از هزار میلیارد دلار باشد و حتی به 3 هزار میلیارد دلار هم برسد.


دویچه وله

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها