jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۳۳۲۸۱۹   ۱۸ خرداد ۱۳۸۹  |  ۲۰:۲۴

به گفته رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف ایران تعداد نقشه‌های فرش ایرانی، به قدری زیاد است که نمی‌توان نقوش ایرانی را ثبت کرد ، چراکه با تغییر رنگ یا با تغییر یک گل به راحتی می‌توان نقشه را تغییر داد در نتیجه تنها راه ممکن تولید فرش‌های نفیسی است که حتی بدون شناسنامه هم قابل شناسایی به عنوان فرش ایرانی باشند.

اکبر هریسچیان ، رییس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف، در پاسخ به این‌که چه تدبیری برای ثبت و ضبط نقشه و طرح فرش ایرانی در نظر گرفته شده می‌گوید: سال پیش به این فکر افتادیم که نقوش فرش ایرانی را به ثبت برسانیم اما تعداد نقشه ها به قدری زیاد است که نمی‌توان چنین کرد. از سوی دیگر با تغییر رنگ یا با تغییر یک گل به راحتی می‌توان نقشه را تغییر داد. در نتیجه تنها راه ممکن تولید فرش‌های نفیسی است که حتی بدون شناسنامه هم قابل شناسایی به عنوان فرش ایرانی باشند.
 
به گفته هریسچیان ، هنوز حتی فرش‌های نفیس هم شناسنامه ندارند: دوره‌ای که سید علینقی خاموشی، رییس اتاق بازرگانی بود، تعدادی از تولیدکنندگان توانستند برای فرش‌های خود، شناسنامه تهیه کنند اما همین شناسنامه‌ها را هم هندی‌ها و چینی‌ها خریدند تا بافته‌های خود را به عنوان فرش ایرانی به فروش برسانند.
 
رییس اتحادیه صادرکنندگان فرش، با اشاره به این‌که هر فرشی، تعریف و ارزش خاص خود را دارد ، می گوید: بعضی تولیدکنندگان فرش، نام خود را در ابتدا یا انتهای فرش ‌می‌بافند اما این روش هم کفایت نمی‌کند چراکه رفوگران به راحتی می‌توانند به بافتن این نشان بپردازند. در هر حال هر فرشی، تعریف و ارزش خاص خود را دارد و باید به تولید آثار ارزشمند روی آورد.
 
هریسچیان ، براین باور است که روابط ایران با دیگر کشورها بر صادرات فرش و حمایت از حقوق تولیدکنندگان تاثیر می‌گذارد.

 خبرگزاری میراث فرهنگی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کار خوب تلویزیون

کار خوب تلویزیون

این‌که تلویزیون بخش‌هایی از دیدار اهالی فرهنگ و هنر با رهبری را منتشر کرده خیلی خوب است چون معلوم می‌کند برخلاف ادعای برخی مدیران، رهبری مخالف تصمیماتی است که به ضرر اهالی فرهنگ است.

پیام اقتدار

پیام اقتدار

رزمایش‌های اخیر ابعاد گوناگون و پیام‌های مختلف و متفاوتی دارند. مجموعه‌ای از دوستان و همراهان ایران در غرب و شرق آسیا و نقاط مختلف دنیا هستند که به انقلاب امید بستند و همواره امیدوارانه توان و افزایش قدرت و اقتدار ایران را رصد می‌کنند و جمهوری اسلامی را پشتیبان معنوی خود می‌دانند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
اسرار یک سکه مجازی

اگر از بیت‌کوین، ارزش آن، قوانین خرید و فروش و جزئیات دیگر آن خبر ندارید، این گزارش را بخوانید

اسرار یک سکه مجازی

غائله غربالگری

انتشار اخبار تایید نشده درباره حذف غربالگری اجباری با واکنش‌های مختلفی روبه‌رو شد

غائله غربالگری

پیشخوان

بیشتر