jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۳۳۱۶۰۰ ۱۲ خرداد ۱۳۸۹  |  ۰۱:۴۰

مرز میان دو کره از خطرناک‌ترین مرزهای جهان است. آنجا را تونل مرگ می‌نامند و مکانی که پر از جاسوس است و تحریکات مرزی بی وقفه ادامه دارد. جنگ میان کره شمالی و جنوبی هرگز به صورت رسمی پایان نیافته و در خفا همچنان ادامه دارد.

سازمان ملل متحد در سال 1953 مرز میان دو کره را برای پایان دادن به جنگ میان دو کشور تعیین کرد؛ مرزی که از میان درختان، مراتع و مزارع عبور می‌کند. هنوز معاهده صلحی میان دو کشور منعقد نشده و این دو در واقع هنوز در شرایط جنگ به سر می‌برند، اگرچه آتش توپخانه و صدای بمباران هواپیماها سال‌هاست که قطع شده است.

شهر مرزی کسونگ در کره شمالی، از مرز میان دو کشور دیده می‌شود . کره جنوبی در این شهر کارخانه‌هایی به راه انداخته و 10 هزار کارگر کره شمالی این امکان را یافته‌اند تا در آن به کار مشغول شوند. در منطقه مرزی، اتوبوس‌های گردشگران در حرکتند و به بخش‌های این مرز پر التهاب رفت و آمد می‌کنند. بیشتر گردشگران از چین می‌آیند. یکی از مراکز دیدنی مرز، تونل شماره سه است که کره شمالی در سال 1978 مخفیانه حفر کرد. اگر این تونل کشف نمی‌شد، 30 هزار سرباز کره شمالی می‌توانستند در مدت یک ساعت خود را به کره جنوبی برسانند. این در حالی است که دولت کره شمالی تا امروز از ساختن چنین تونلی اظهار بی‌اطلاعی می‌کند.

حمله کره شمالی به ناوچه کره جنوبی و غرق کردن این ناوچه به همراه 46 خدمه آن روابط دو کشور را بار دیگر به شدت بحرانی کرده و مرز را به حالت انفجاری در آورده است. مرز کره شمالی و جنوبی اکنون یکی از خطرناک‌ترین مکان‌های جهان شده است.

دیدار سران سه کشور برای کاهش تنش

سران و نخست وزیران سه کشور ژاپن، چین و کره جنوبی روزهای شنبه و یکشنبه 29 و 30 مه در نشستی سعی کردند تا با اقدامات عاجل جلوی بحرانی‌تر شدن روابط دو کشور همسایه را بگیرند. اما لی میونگ باک، رئیس جمهوری کره جنوبی در جریان این نشست موفق نشد ون جیابائو، نخست وزیر چین را با خود هم‌نظر کند. پکن همچنان از محکوم کردن علنی اقدام کره شمالی خودداری می‌کند.

دولت چین اعلام کرده که به زمان بیشتری برای بررسی تحقیقات انجام شده در مورد دلایل غرق شدن ناوچه کره جنوبی نیاز دارد. این در حالی است که مقامات پویگ یانگ همچنان اعلام می‌کنند که در حمله به ناوچه کره جنوبی هیچ نقشی نداشته‌اند.

نخست وزیر چین به جای محکوم کردن فوری کره شمالی خواستار آن شده که در اقداماتی گام به گام تنش های موجود میان دو کشور کاسته و از به وجود آمدن برخوردهای دیگر میان این دو جلوگیری شود.

چین مهم‌ترین متحد کره شمالی است و نمی‌خواهد کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی و ارتش او خود را در حالت تدافعی ببینند و شرایط موجود را با اقداماتی نسنجیده بحرانی‌تر کنند.

دویچه وله

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

ما شاخه‌های توأم سیبیم و دیر نیست ...

هفته گذشته به دانشگاه کابل حمله انتحاری شد. مردم ایران در همدردی با خواهران و برادران افغانستانی‌شان سنگ تمام گذاشتند. آنها با هشتگ #جان- پدر- کجاستی؟ تمام فضای مجازی را تسخیر کردند.

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

افول ظرفیت‌های سخت و نرم آمریكا

آمریكا امروز به‌عنوان پرچمدار یك نوع مدل سیاسی كه از آن به لیبرالیسم یاد می‌شود پس از یك فرآیند طولانی شاهد وضعیتی است كه تحت عنوان پیدایش گسل‌های اجتماعی، محل بروز جلوه‌های روشنی از نابرابری و تبعیض است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر