دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد:

رتبه جهانی ایران در 5 رشته علمی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به رتبه های علمی ایران در چند رشته گفت: رتبه ما در رشته های علمی نسبت به گذشته رشد داشته است به طوری که در نانو به رتبه 15 دنیا و در شیمی به رتبه 16 رسیده ایم همچنین در فنی و مهندسی 22 رتبه، در مواد 20 رتبه و در دارو و سم شناسی 12 رتبه رشد داشته ایم.
کد خبر: ۲۹۶۹۴۸

محمدرضا مخبر دزفولی پنجشنبه گذشته در هم اندیشی دانشمندان جهت تدوین اسناد فناوریهای راهبردی در سالن اجلاس سران با بیان اینکه امروز فناوریهای پیشرفته به تعداد دانشمندانی است که آماده ابتکار و نوآوری هستند، گفت: رشته های جدید شکل می گیرد پس ما نیز باید خود را برای این فناوریهای جدید آماده کنیم و در برنامه ریزی ها باید به دنبال این باشیم که یک گام جلوتر را مد نظر قرار دهیم.

وی با تأکید بر اینکه اگر بخواهیم در علوم پیشرفته با کشورهای صاحب فناوری رقابت کنیم باید فناوریهای پیشرفته را در این کشورها مرتب رصد کنیم گفت: امروز نقشه جامع علمی کشور به اتمام رسیده و در روزهای آینده رونمایی می شود و در نقشه جامع این مسئولیتها در نظر گرفته شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزایش سهم تحقیقات از تولید ناخالص داخلی را ضروری دانست و گفت: برای رسیدن به اهدافمان در فناوری باید از انحصاری شدن فناوری جلوگیری کرد و هر ایرانی باید بتواند در عرضه فناوری فرصت برابری داشته باشد.

وی بر اعتماد به دانشگاهها نیز تأکید کرد و اظهار داشت: ثبت اختراع باید تسهیل شود اگر چه در حال حاضر این موضوع نسبت به قبل پیشرفت بیشتری در کشور داشته اما باید تلاش کرد ثبت بین المللی اختراعات نیز در وضعیت بهتری قرار گیرد.

مخبر از تدوین سند هوا و فضا خبر داد و گفت: این سند در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته و پیش نویس سند محیط زیست و IT نیز آماده شده است.

مهر

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها