jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۹۵۷۳۵   ۳۰ آبان ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: یک چشم‌پزشک با بیان این ‌که لنز یک کالای پزشکی است و نباید از هر محلی خریداری شود، عفونت قرنیه را شایع‌ترین عارضه این کالای پزشکی برشمرد. دکتر حیدر سیاتیری در حاشیه نوزدهمین کنگره سراسری چشم پزشکی افزود: از روش‌های اصلاح عیوب انکساری، لنزهای تماسی است که در دو نوع لنز نرم و نیمه سخت است. لنز نرم در عیب انکساری آستیگماتیسم با درجه خفیف و لنز نیمه سخت در موارد آستیگماتیسم شدید و در قوز قرنیه کاربرد دارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: هر چند برخی از لنزها قابلیت استفاده در هنگام خواب را دارند اما پزشکان به همه توصیه می‌کنند که هنگام خوابیدن لنز را خارج کنند چون خطر بروز عفونت قرنیه در افرادی که لنزها را هنگام خواب شبانه خارج نمی‌کنند، وجود دارد.

دکتر سیاتیری افزود: قوز قرنیه شایع‌ترین عارضه قرنیه چشم است که به کاهش بینایی منجر می‌شود و عیب انکساری این عارضه چشمی با استفاده از عینک اصلاح نمی‌شود.

مهم‌ترین امر در پیشگیری از بروز عفونت قرنیه، آموزش و رعایت بهداشت است.وی اظهار کرد: نخستین مرحله برای درمان قوز قرنیه استفاده از لنزهای تماسی است و چنانچه نتوان لنز را برای بیمار قالب‌گیری کرد به روش «کراسلینکینگ» یعنی با ریختن قطره ریبوفلاوین و تابش اشعه ماوراءبنفش باعث استحکام قرنیه و مانع از رشد قوز قرنیه می‌شوند.

وی از اقدامات درمانی دیگر برای ترمیم قوز قرنیه را کاشت حلقه پلاستیکی در داخل قرنیه عنوان کرد و افزود: در آخرین اقدام درمانی هم از پیوند قرنیه به شیوه جدید استفاده می‌شود به این ترتیب که لایه اندوتلیال چشم که عاملی برای پس زدن قرنیه به شمار می‌رود نگه داشته شده و بخش سطحی قرنیه به چشم پیوند زده می‌شود که این شیوه درمانی بهترین نتیجه را در پی دارد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
هشدارهای مهم برای خانه تکانی

هشدارهای مهم برای خانه تکانی

به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم و در این روزها تقریبا تمام زنان ایرانی بر اساس یک سنت بسیار پسندیده که به آن خانه تکانی گفته می‌شود، مشغول نظافت و پاکسازی منازل خواهند شد.

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

قطعنامه صادر می‌شد دلیلی برای ادامه برجام وجود نداشت

در مورد موضوع عقب‌نشینی غرب از صدور قطعنامه علیه جمهوری اسلامی می‌توان گفت نوعی عقلانیت بین اعضای شورای حکام یا حداقل حرکت به سمت عقلانیت از سوی آنها وجود دارد و در این ارتباط هشدار افراد عاقل در جامعه جهانی منجر شد آنها از صدور قطعنامه ضدایرانی خودداری کنند؛ چرا که در صورت صدور قطعنامه، دیگر دلیلی برای حضور جمهوری اسلامی در برجام بی‌خاصیت وجود نداشت و به این ترتیب دست ایران برای کنار گذاشتن آن بازتر می‌شد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر