jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۹۱۳۹۷   ۱۳ آبان ۱۳۸۸  |  ۰۸:۰۸

محسن خوش‌نیت فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت:‌ افرادی که مبتلا به پوکی استخوان می‌شوند ، قدشان کوتاه ، پشت آنها خمیده و تنفس آنها دچار مشکل می‌شود و به احشای داخل شکم آنها فشار وارد می‌شود که باعث بروز سوء هاضمه و دردهای شکمی می‌شود.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم در حاشیه سمینار بین‌المللی پوکی استخوان در جمع خبرنگاران گفت: استئوپروز یا پوکی استخوان بیماری شایعی است که مهم‌ترین عارضه بیماری شکنندگی استخوان است.

وی گفت: نیمی از شکستگی‌ها که ناشی از بیماری استئوپروز در ستون فقرات رخ می‌دهد. دو سوم موارد شکستگی‌ها نیز بدون علامت است.

این فوق تخصص غدد و متابولیسم افزود: یک سوم موارد پوکی استخوان علامت‌دار است و به صورت دردهای شدید یا ناگهانی به دنبال خم شدن یا برداشتن بار بر روی زمین ایجاد می‌شود و 25 درصد از شکستگی‌ها مربوط به شکستگی‌ گردن استخوان ران است که ممکن است باعث مرگ بیمار شود و بسیار خطرناک است. هزینه درمان شکستگی گردن استخوان ران 8 تا 16 میلیون دلار آمریکاست.

خوش‌نیت گفت: اگر فردی 4 سانتیمتر از قدش کوتاه شده باشد، احتمال پوکی‌استخوان بیشتر می‌شود. همچنین زنانی که قبل از 54 سالگی یائسه می‌شوند، بیشتر در معرض پوکی استخوان قرار می‌گیرند.

وی افزود: بیشتر از 50 درصد پوکی استخوان‌ها در مردان به علل ثانویه است.

سوء‌تغذیه، پرکاری تیروئید، مصرف برخی داروها مثل کورتون، ویتامین‌A و داروهایی که برای پیوند اعضا استفاده می‌شود از علل ثانویه بروز پوکی استخوان است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.