jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۹۶۷   ۲۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۹:۰۹

سومین نشان حافظ پژوهی این بار به بهاالدین خرمشاهی تعلق گرفت تا او مزد سال‌های سال همنشینی با حافظ را دریافت کند.

خرمشاهی، حافظ پژوهی است که سال‌های سال با قرآن و دیوان حافظ مانوس بوده است. او سال 1324 در شهر قزوین به دنیا آمده و سال 1347 مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی را گرفته است.

او در حوزه‌های مختلفی کار کرده و فعالیت‌های متعددی داشته است، اما تمرکز فعالیت‌هایش بر قرآن کریم و دیوان حافظ باعث شده تا این بخش از کار این محقق و پژوهشگر برجسته‌تر شود. او که ترجمه قرآن کریم را در کارنامه خود دارد، دیوان خواجه شیراز را تصحیح و روانه بازار کرده است.

خرمشاهی که سال 1352 مدرک کارشناسی ارشد رشته کتابداری را از دانشگاه تهران گرفته، شاگرد اساتیدی چون ذبیح‌الله صفا، پرویز ناتل خانلری، سیدجعفر شهیدی، ابراهیم پورداوود، بهرام ده‌فروشی، سیف‌الدین نجم‌آبادی، آیت‌الله ابوالحسن شعرانی، میرحسین یزدگردی، سیدصادق گوهرین، مهدی محقق، عباس زریاب خویی و حسن سادات ناصری بوده است.

خرمشاهی علاوه بر تصحیح دیوان حافظ آثار متعددی را با موضوع اشعار این شاعر بزرگ ایرانی تالیف کرده است. حافظ نامه یکی از این آثار است که در برگیرنده شرح الفاظ، اعلام، مفاهیم کلیدی و ادبیات دشوار حافظ است. این کتاب در 2 جلد منتشر شده و تا کنون 18 بار تجدید چاپ شده است.

از دیگر آثاری که خرمشاهی در این زمینه نوشته می‌توان به «ذهن و زبان حافظ»، «حافظ» (از سلسله بنیانگذاران فرهنگ امروز)، گزینه شعر حافظ با مقدمه، «چشمه خورشید» (گزینش 93 غزل حافظ و نگارش مقدمه)، «حافظ و قرآن» و «حافظ، حافظه ماست» اشاره کرد. خرمشاهی در کنار همه فعالیت هایش از سال 1361 تاکنون عضو موسس دایره‌المعارف تشیع و یکی از 3 ویراستار اصلی آن است. این عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادب فارسی چهارمین پژوهشگری است که نشان علمی و درجه یک حافظ را دریافت می‌کند. پیش از او این نشان برای نخستین بار به شارل هانری دوفوشه و جیوانی درمه به خاطر ترجمه اشعار این شاعر به زبان فرانسه و ایتالیایی اهدا شد و پس از آنها سلیم نیساری این نشان را دریافت کرد.

رضا عظیمی

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر