jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۹۳۰   ۲۲ مهر ۱۳۸۸  |  ۲۱:۰۷

بقایای معبد الهه‌ «عذاب الهی» در شهر اسکندر در ترکیه کشف شد. باستان‌شناسان ترک در جریان کاوش‌های خود در شهر تاریخی آگورا (Agora) در ازمیر (Izmir) موفق به کشف بقایای معبدی دوهزار ساله متعلق به الهه‌ای از تمدن یونان باستان شدند که مردم آن زمان، آن را الهه‌ی عذاب الهی می‌دانستند.

به گزارش ایسنا، یکی از باستان‌شناسان ترکیه که سرپرستی پروژه‌ی کاوش در شهر تاریخی آگورا را برعهده دارد‌، در گفت‌وگو با خبرگزاری آناتولی، با تأیید تعلق این معبد به الهه‌ی عذاب الهی اعلام کرد که قصد داریم، بر کشف تمام بخش‌های معبد متمرکز شویم.

یک باستان‌شناس ترک دیگر نیز اعلام کرد که امسال، آثار تاریخی زیادی از دوره‌ی عثمانی از جمله آثار سرامیکی در ترکیه کشف شده‌اند.

وی اعلام کرد، احتمالا این معبد بخشی از یک شهر تاریخی است که معبد الهه‌ی عذاب الهی در بخش غربی آن ساخته شده است. بر این اساس، بقایای شهری چندهزار ساله باید زیر یک دبیرستان باشد.

براساس علم اسطوره‌شناسی مردم تمدن یونان باستان، این الهه، روح عذاب الهی در برابر کسانی است که تسلیم غرور خود شده‌اند.

شهر تاریخی آگورا در سال‌های حکومت اسکندر کبیر بر ترکیه ساخته شده، هرچند اکنون فقط ویرانه‌ای از آن باقی مانده است. البته ویرانه‌هایی نیز که باقی مانده‌اند، به‌خاطر اقدامات همسر مارکوس آیورلیوس (Marcus Aurelius) است که این شهر را پس از زلزله‌ سال 178 میلادی بازسازی کرد.

آگورا نخستین‌بار توسط باستان‌شناسان آلمانی و ترک بین سال‌های 1932 تا 1941 کاوش شد. این شهر تاریخی از غرب و شمال با ردیفی از ستون‌های چندهزار ‌ساله احاطه شده است. تاکنون چند سرستون، بقایای سه یا چهار دروازه، چند مغازه‌ی‌ کوچک، بقایای زیبای تابلویی لعابی که از آن‌ها به‌عنوان تابلوی مسابقه استفاده می‌شده است، کشف شده‌اند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر