jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۷۹۳ ۲۰ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۵

زلایا و دولت کودتا به توافق رسیدند

توافق برای تشکیل دولت وحدت ملی در هندوراس

گروه بین‌الملل: مانوئل زلایا، رئیس‌جمهور مخلوع هندوراس و دولت کودتای این کشور روز گذشته پس از رایزنی‌هایی طولانی ونفس‌گیر برای تشکیل کابینه ائتلافی به توافق رسیدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، زلایا و نمایندگان دولت موقت این کشور در این چارچوب با تشکیل کابینه‌ای مشترک و عفو رهبران کودتا توافق کردند اما بررسی جزییات اجرای این طرح به مذاکرات تکمیلی موکول شد.

با وجود آن که مقامات دولت موقت این خبر را تایید کرده‌اند اما یکی از نمایندگان زلایا عصر دیروز اعلام کرد تحقق این توافقنامه به تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت روبرتو میچله‌تی،‌ رئیس پیشین کنگره هندوراس بستگی دارد که پس از خلع زلایا به عنوان کفیل ریاست‌جمهوری معرفی شد.

آنچنانکه خوآن باراهونا، رهبر اتحادیه کارگری هندوراس و یکی از 3نماینده زلایا در مذاکرات با نمایندگان دولت کودتا اعلام کرده کابینه مشترک در صورت تحقق از وزیران هردو دولت تشکیل خواهد شد. وی تصریح کرد اردوگاه زلایا مخالف عفو کودتاچی‌‌هاست.

نمایندگان زلایا یادآور شده‌اند تنها راه پایان ناآرامی‌ها در هندوراس و اعاده ثبات سیاسی به این کشور بازگشت زلایا به قدرت است و در غیر این صورت اگر کودتاچی‌ها در صدد جلوگیری از ابقای زلایا برآیند توافق به دست آمده عملا باطل خواهد شد.

تشکیل دولت وحدت ملی و عفو عوامل کودتا دو بند کلیدی طرح آشتی ملی پیشنهادی میانجی‌های منطقه‌ای در جریان مذاکرات ماه گذشته میلادی بود که به دلیل مخالفت زلایا و مشخص نبودن سرنوشت سیاسی او به نتیجه نرسید.

توافق نابهنگام

توافق نمایندگان زلایا و دولت کودتا یک روز پس از سفر بی‌ثمر هیات بلندپایه سازمان کشورهای آمریکایی به تگوسیگالپا، پایتخت هندوراس با هدف حل بحران سیاسی این کشورآمریکای مرکزی به دست آمد.

برونو استانگو، وزیر امور خارجه کاستاریکا در بازگشت از هندوراس شامگاه شنبه اعلام کرد هیات اعزامی متقاعد شده امکان حل بحران هندوراس با گفتگو وجود دارد اما در این باره توضیح بیشتری نداد. وی همچنین از رژیم کودتاچی هندوراس خواسته حالت فوق‌العاده را لغو و اجازه فعالیت مجدد رسانه‌های تعطیل شده را صادر کند.

تحرکات مشکوک

میچله‌تی روز گذشته با وجود توافق به دست آمده بین زلایا و دولت کودتا قانون جدید رسانه‌ای که محدودیت‌های زیادی برای فعالیت‌های رسانه‌ای ایجاد می‌کند را اجرایی کرد. به موجب این قانون نظارت دولت بر فعالیت‌های رسانه‌ها تشدید شده و رسانه‌هایی که «علیه امنیت ملی» اقدام کنند، تعطیل خواهند شد. رنه زپدا، وزیر اطلاعات دولت موقت هندوراس دیروز اعلام کرد این قانون توسط وزارت کشور تصویب شده و کمیسیون ملی ارتباطات آن را اجرا خواهد کرد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

چارچوب سیاست خارجی امام(ره)

مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی بر اساس تحلیل و واقع‌نگری خود متوجه شدند یکی از مهم‌ترین دلایل و ریشه‌های معضلات کشور، سلطه خارجی و وابستگی رژیم شاه به دولت‌های دیگر بود به همین دلیل در اولین و شاید مهم‌ترین خواست خودشان؛ استقلال را انتخاب کردند.به این معنی که با دیگر کشورها بدون کمترین وابستگی ارتباط داشته باشیم و بیشتر بر امکانات خودمان تمرکز و اتکا کنیم.

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

پیوستگی سبك زندگی فردی و مدیریتی

اصولا سبك زندگی، مجموعه به هم پیوسته‌ای است كه هم شامل زندگی فردی و اجتماعی و همچنین مدیریت می‌شود. نمی‌توان سبك زندگی مدیریتی را از زندگی فردی و خانوادگی جدا كرد.

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

موج‌سواری رسانه‌ های معاند در فضای غیر شفاف

وزیرکشور در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که همین روزها تعداد کشته‌شدگان حوادث آبان سال گذشته را اعلام خواهند کرد. این سخنان خوب است اما سوال این است که علت تاخیر بسیار در این زمینه چیست؟

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

آتش بی‌توجهی دولت‌ها به جنگل

همیشه وقتی یک آتش‌سوزی وسیع در پهنه‌های جنگلی کشورمان رخ می‌دهد، بحث‌هایی تکراری درباره لزوم تامین امکانات، بالگرد و بودجه مطرح می‌شود و نهادهای مختلف نیز تقصیر را بر گردن هم می‌اندازند و چند روز بعد از خاموش شدن آتش نیز همه‌چیز به فراموشی سپرده می‌شود.

مانیفست مجلس جوان

مانیفست مجلس جوان

اولین نطق رئیس مجلس شورای اسلامی در دوره یازدهم را می‌توان به‌نوعی مانیفست و خط‌مشی اصلی این دوره در چهارسال پیش‌رو قلمداد کرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر