jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۶۳۴   ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۴

گروه سلامت: رئیس ستاد ساماندهی بیماران روانی مزمن سازمان بهزیستی کشور با استناد به آمارهای منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت در سال 2007 گفت: 25 درصد جمعیت جهان به نوعی با طیف‌های گوناگون بیماری‌های روحی و روانی دست به گریبان هستند و این در حالی است که بیماری‌های روانی و افسردگی یکی از 5 بیماری دنیا به شمار می‌رود که 60 درصد مرگ‌ومیر در دنیا را به خود اختصاص داده است. به گفته دکتر حسین نحوی‌نژاد، افسردگی چهارمین عامل سال‌های از دست رفته عمر به دلیل ناتوانی در دنیا به شمار می‌رود که این علت اولین عامل سال‌های از دست رفته عمر به دلیل ناتوانی فرد در ایران است. به گزارش ایسنا، او با بیان این که بار بیماری‌های روانی از 11 درصد در سال 77 به 16 درصد در سال 82 رسیده است، با تاکید بر این که این امر نشان‌دهنده افزایش و سیر صعودی بار بیماری‌های روانی در کشور به شمار می‌رود، اظهار کرد: 450 میلیون بیمار روانی در دنیا وجود دارد که نیازمند مداخله در امر درمان هستند. این در حالی است که بنابر گزارش‌های سازمان جهانی بهداشت کمتر از نصف این بیماران به مداخلات درمانی دسترسی دارند.

وی با اشاره به این که متاسفانه در سیاستگذاری‌ها و برنامه‌های کشور به مقوله سلامت روان چندان اهمیتی داده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: افراد اسکیزوفرنی و افسرده بیشتر در معرض بیماری‌های جسمانی قرار دارند. در عین حال افرادی که دچار بیماری‌های مزمن جسمانی می‌شوند، نیز در معرض شیوع بیماری‌های روانی هستند، لذا برای شانس بیشتر درمان بیمار‌های روانی توصیه می‌شود این دسته از بیماری‌ها نیز در پایش‌های سلامت اولیه ادغام شود.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

حضور پرشور و انتخاب درست، علاج دردهای مزمن کشور

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌ جمهوری و ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به همراه انتخابات میاندوره‌ای مجلس شورای اسلامی و همچنین خبرگان رهبری در تعدادی از حوزه ها، جمعه 28خرداد امسال برگزار می‌شود.

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

تابستان با واكسن ایرانی- كوبایی می‌آید

براساس آخرین برنامه‌ها، روند تولید و كارآزمایی بالینی فاز3 واكسن تولید انستیتو فینلای كوبا با مشاركت انستیتو پاستور ایران، در كشورهای ایران و كوبا به‌خوبی پیش می‌رود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر