jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۶۲۵۸   ۱۹ مهر ۱۳۸۸  |  ۱۹:۵۶

دولت فرانسه اعلام کرد، موزه‌ لوور در هفته‌های آینده، پنج تابلوی تاریخی نقاشی آب‌رنگ روی گچ متعلق به مصر را به این کشور بازمی‌گرداند.

به گزارش ایسنا، این بیانیه دو روز پس از هشدار مسؤول میراث فرهنگی قاهره مبنی بر قطع کردن همکاری‌ها با موزه‌ی لوور تا بازگرداندن این پنج تابلو منتشر شد.

مصر اعلام کرد، موزه‌ی لوور الواح دوران فرعونی را با وجود این‌که می‌دانست در دهه‌ی 1980 میلادی از این کشور ربوده شده بودند، در سال 2000 میلادی خریده است.

اعتقاد بر این است که این الواح درون یک قبر با قدمت 3200 سال متعلق به یک کشیش در دره‌ی پادشاهان در نزدیکی شهر لکسور بوده‌اند.

این الواح که 15 سانتی‌متر عرض و 30 سانتی‌متر طول دارند، بخشی از کلکسیون‌های موزه‌ی لوور هستند.

تصمیم برای بازگرداندن این نقاشی‌ها به مصر از زمانی آغاز شد که فردریک میتراند وزیر فرهنگ فرانسه جلسه‌ای را با موضوع تشکیل کمیته‌ی ملی با هدف قدرت‌بخشی به قانون بازگشت اشیای تاریخی برگزار کرد.

کارشناسان این کمیته اعلام کردند، با شواهدی که مسؤولان کشور مصر ارائه کرده، قانع شده‌اند و به آن‌ها ثابت شده است که این اشیا از مصر دزدیده شده‌اند.

وزیر فرهنگ فرانسه نیز به فرانس‌پرس گفت: موضوع بازگرداندن اشیای تاریخی یکی از بحث‌های داغ هفته‌های اخیر بوده ست و اعضای این کمیته همه یک‌زبان به بازگرداندن اشیا به مصر رأی مثبت دادند.

این وزارتخانه هم‌چنین اعلام کرد که موزه‌ی لوور الواح کشور مصر را با وفاداری به قوانین به‌دست آورده است. چهار لوح مصری از گالری ماسپرو (Maspero) در فرانسه در سال 2000 میلادی خریده شدند و لوح پنجم نیز در یک حراجی در سال 2003 میلادی در شهر پاریس خریده شد.

اشیای تاریخی مصر در بسیاری از موزه‌های برتر جهان در معرض نمایش قرار گرفته‌اند. البته در چند سال اخیر، دولت مصر با اعمال فشار برای بازگرداندن آن‌ها تلاش کرده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

شنبه ساعت 4 اتفاق افتاد

ساعت چهار بار نواخت.../به مادرم گفتم: «دیگر تمام شد»/گفتم: «همیشه پیش از آن‌که فکر کنی اتفاق می‌افتد/باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم...»

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

محتوای موفق را در اوج تمام کنیم

موفق‌ترین محتواها را باید در اوج تمام کرد و نباید این‌طور باشد که آن‌قدر یک برنامه را ادامه دهند که بیننده یا شنونده، زده شود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر