jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۴۹۳۶ ۱۳ مهر ۱۳۸۸  |  ۲۰:۱۴

دوست عزیزی داشتم که می‌گفت باغ، بالفعل شدن فطرت آفرینش و زایش در انسان‌هاست و به همین خاطر پیشنهاد این هفته ما، باغ شاهزاده ماهان کرمان است.

باغ شاهزاده ماهان کرمان یعنی مهربانی، یعنی 5/5 هکتار زمین سبز وسط کویری بزرگ و گرم و بی‌آب و علف، یعنی دوستی نسیمی خنک با قناتی که از آب کوه‌های تیگران سرچشمه می‌گیرد با خاکی که حاصلخیز است و پربرکت. باغ شاهزاده ماهان کرمان یعنی ردیف‌های منظم سرو، چنار، تبریزی، شونگ، سپیدار، ‌بید، کاج، درختان میوه و گل‌های رنگارنگ، یعنی واحه‌ای در لحظه!

چه شد؟ وسوسه شدید باغ را ببینید؟ حق دارید! حتی اگر از آن همه حوض‌های آب و فواره‌های سرکش روبه‌روی عمارت اصلی باغ بی‌خبر باشید، حتی اگر ندانید این باغ یادگاری از اواخر دوره قاجار است که به دستور عبدالحمید میرزا حاکم کرمان ساخته شد، حتی اگر نشنیده باشید که یکی از نمونه‌های منحصر به فرد «باغ تخت» در ایران است یا بی‌خبر باشید که کاشیکاری‌ها و معماری بناهای داخلش چقدر تحسین‌برانگیز هستند و نمونه‌ای زیبا و ستودنی از معماری دوره قاجار را به نمایش می‌گذارد، باز هم برای دیدن باغ وسوسه خواهید شد چون زیبایی ذاتی باغ بی‌آن که تاریخچه‌اش را بدانید وادارتان می‌کند تا 35 کیلومتری جنوب خاوری کرمان بروید و گرمای جاده کرمان بم را تحمل کنید تا ناگهان وارد بهشتی سبز شوید.

این باغ علاوه بر فضای سبز بناهایی هم دارد که از آن جمله می‌توان به سردر، عمارت شاه‌نشین و حمام اشاره کرد. عمارت شاه‌نشین این باغ مدتی است به غذاخوری تبدیل شده است و بخش خصوصی آن را اداره می‌کند.

همچنین یکی از تارنماهای مربوط به معرفی جاذبه‌های کرمان درباره عمارت سردر این باغ می‌نویسد: «بنایی است 2 طبقه که تقریبا به صورت منفرد ساخته شده و طبقه همکف آن از طبقه اول حجیم‌تر و پرتر است. به علت آن که ساختمان نیمه‌تمام باقی مانده، جزو بخش‌های مختصری از نمای طبقه همکف، فاقد نماسازی و تزیینات است.»

جام‌جم - علی یوشی‌زاده

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

کنترل کرونا با تشویق و تنبیه

نقش‎ها را باید جدی گرفت. اگر می‎‌خواهیم پروتکل‎های بهداشتی مقابله با بیماری کرونا رعایت شود، آمار ابتلا به بیماری کاهش پیدا کند یا کمک کنیم آمار مرگ و میر کم شود، باید هر کسی نقش خود را درست انجام دهد.

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

چرا اصلاح الگوی مصرف را جدی نگرفتیم؟

دقیقاً 10سال پیش، رهبر معظم انقلاب با اشراف کامل از شرایط محیطی و محاطی کشور و آگاهی از آینده جامعه، مهم‌ترین مسأله روز اقتصادی را شیوه مصرف آحاد مردم ومسؤولان و راه برون‌رفت از مشکلات پیش‌رو را صرفه‌جویی عمومی و اصلاح الگوی مصرف دانستند و بر این اساس، شعار سال 88 را «حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف» نام نهادند و فرمودند: «من آنچه را که می‌خواهم در این برهه عرض کنم این است که ملت عزیز جداً از اسراف و زیاده‌روی پرهیز کنند. چون وضع جامعه ما از لحاظ مصرف، وضع خوبی ندارد...عادت‌های ما، سنت‌های ما، روش‌های غلطی که از این و آن یاد گرفته‌ایم، ما را سوق داده است به زیاده‌‌روی در مصرف به نحو اسراف. یک نسبتی باید در جامعه میان تولید و مصرف وجود داشته باشد. امروز در کشور ما اینجوری نیست.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر