jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۸۴۰۰۸   ۰۷ مهر ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۱

گروه سیاسی: سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، تاسیس دومین کارخانه غنی‌سازی ایران (فردو) را در چارچوب برنامه‌های مصوب جمهوری اسلامی، اهداف صلح‌آمیز و رفع نیازهای آتی کشور و کاملا شفاف و روشن خواند. به گزارش فارس، حسن قشقاوی در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان خاطرنشان کرد: در حالی که طبق آیین‌نامه اجرایی و مفاد جامع پادمان مصوب 1976 این تاسیسات باید 6 ماه یا 180 روز قبل از تزریق گاز به اطلاع آژانس برسد، ما براساس روحیه همکاری و تعامل با آژانس و پایبندی به قواعد بین‌المللی 18 ماه زودتر آن را به اطلاع آژانس رساندیم و طرح موضوع مخفی بودن این تاسیسات برای ما تعجب‌آور است.

سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: ما انتظار تشویق جهانی و تحسین این اقدام را داریم و هیچ کس تاکنون ادعا نکرده این اقدام ایران نقض مقررات بین‌المللی بوده است. قشقاوی اظهارنظرات مقامات صهیونیستی را فاقد ارزش پاسخگویی دانست و به 20 گزارش البرادعی که در آن بر صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای ایران تاکید شده است، اشاره کرد.

وی بار دیگر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را شفاف و روشن خواند و گفت: در صورتی که توافقی صورت گیرد، طبق مقررات آماده‌ایم ابعاد مختلف روشن شود. قشقاوی افزود: پس از آن روشن خواهد شد که ادعاها درباره این تاسیسات کذب است، همان‌گونه که راجع به نطنز و جاهای دیگر نیز علی‌رغم جوسازی‌های صورت گرفته، حقانیت ایران ثابت شد.

تاسیسات «فردو»ربطی به آزمایش‌های موشکی ندارد

سخنگوی وزارت خارجه، تاسیسات تازه اعلام شده جمهوری اسلامی ایران را با آزمایش‌های موشکی اخیر مرتبط ندانست و درباره برگزاری رزمایش موشکی پیامبر اعظم 4 گفت: این رزمایش همزمان با هفته دفاع مقدس اجرا شد و ماهیت رزمایش دفاعی و بازدارندگی است. وی با اشاره به پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در زمینه موشکی خاطرنشان کرد: با توجه به این پیشرفت‌ها لازم است سرعت، دقت و توانمندی تکنیکی و تاکتیکی در قالب مانورهایی که معمول و متعارف است و بسیاری از کشورها نیز آن را اجرا می‌کنند، صورت گیرد و این رزمایش هیچ ربطی به تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران ندارد. وی با بیان این‌که هیچ چیز پنهانی و محیر‌العقولی وجود ندارد، گفت: همه چیز شفاف و صریح است.

نشست ایران و 1+5 پنجشنبه در سوئیس

وی در بخش دیگری از کنفرانس خبری درباره محل دیدار جلیلی و سولانا، اظهار کرد: این دیدار پنجشنبه این هفته در سوئیس انجام خواهد شد و درباره برن‌ یا ژنو بعدا می‌توان تفاهم کرد.

قشقاوی با ابراز امیدواری نسبت به سازنده بودن این مذاکرات گفت: امیدواریم مذاکرات سازنده‌ای بر پایه مبانی مشترکی که برخی از رهبران 1+5 در تفسیر بسته پیشنهادی ایران عنوان کردند، صورت گیرد. وی تصریح کرد: این بسته دارای محورهای مشترکی است که می‌تواند مورد مذاکره طرفین قرار گیرد. سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: بارها اعلام کردیم که به عنوان قدرت استراتژیک به فعالیت خود در چارچوب قواعد بین‌المللی ادامه می‌دهیم.

ما و برادران عربتهدیدات مشترک را درک می‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه همکاری بسیار ارزشمند ایران با کشورهای عربی در مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را که در پی آن دو بیانیه یکی در ضرورت عدم حمله به تاسیسات در حال احداث هسته‌ای و همچنین محکومیت توانمندی هسته‌ای رژیم صهیونیستی تصویب شد مورد اشاره قرار داد و افزود: این بیانیه‌ها با همکاری بسیار ارزشمند آقای سلطانیه سفیر ایران در وین، سفرای عربی و از جمله مصر شکل گرفت و نشان داد که ما و برادران عرب تهدیدات مشترک را درک می‌کنیم و دیپلماسی ما با جهان عرب هماهنگ است.

وی با بیان این‌که در آن نشست غربی‌ها تمایلی به این کار نداشتند و کانادا با کمک دولت‌های غربی سه بار می‌خواست این بیانیه تصویب نشود، خاطرنشان کرد: ما دیپلمات‌های موفقی داریم که دیپلمات‌های غربی را شکست دادند.

وی بار دیگر با بیان این‌که پروژه ایران هراسی بی‌اثر بوده است، به انسجام و همبستگی کشورهای منطقه در مقابل رژیم صهیونیستی و حمایت‌های غرب از این رژیم اشاره کرد.

سفر احمدی‌نژاد به نیویورک براساس برنامه پیش رفت

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره دیدار احمدی‌نژاد و اوباما، یادآور شد: پیش از سفر هیچ کسی عنوان نکرد که قرار است ملاقاتی صورت گیرد. قشقاوی با بیان این‌که سفر محمود‌ احمدی‌نژاد به نیویورک براساس برنامه انجام شد، خاطرنشان کرد: تمام برنامه‌های رئیس‌جمهور عملیاتی شد.

وی درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر خالی بودن صندلی‌ها در حین سخنرانی احمدی‌نژاد نیز اظهار کرد: هر فردی که در مجامع بین‌المللی حضور داشته باشد، می‌داند که حضور در اجلاس صبحگاهی و شامگاهی با یکدیگر قابل مقایسه نیست. اصولا بعد از مراسم افتتاحیه ملاقا‌ت‌های دوجانبه صورت می‌گیرد. سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اظهارات مطرح شده در خصوص عدم حضور میشل سلیمان رئیس‌جمهور لبنان در حین سخنرانی احمدی‌نژاد، افزود: اگر رئیس‌جمهور لبنان معترض بود، پس چگونه روز بعد ملاقات سازنده‌ای با آقای احمدی‌نژاد داشت.

وی ترک جلسه از سوی نمایندگان برخی کشورها را به خاطر اعتراض ندانست و گفت:به عنوان نمونه ما هیچ مشکلی با کاستاریکا نداشتیم.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عباس‌ آقا باشیم

عباس‌ آقا باشیم

سال‌ها پیش توی یک مدرسه تئاتر به کار مشغول بودم. ساختمانی با موقعیت اداری را دوستی اجاره کرده‌بود که چند کلاس داشت و یک پلاتوی نسبتا بزرگ برای تمرین‌ها و کلاس‌های عملی.

پایبندی در برابر پایبندی

پایبندی در برابر پایبندی

تکلیف ما در برابر جلسه شورای حکام صرف‌ نظر از هر نتیجه‌ای که داشته باشد، مشخص است. ما در مجلس شورای اسلامی قانونی تحت عنوان اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران تصویب کردیم.

گفتگو

بیشتر
بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

دکتر سونیا اسکندریون، متخصص جراحی زنان تأکید می‌کند بارداران از پرداختن به فعالیت‌هایی که با خطر افتادن همراه است، پرهیز کنند

بارداران، معاف از خانه‌ تکانی

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

یک عصر متفاوت

در مرحله نیمه‌نهایی عصرجدید چه اتفاقاتی افتاد؟ به همراه جزئیاتی از چگونگی برگزاری مرحله پایانی

یک عصر متفاوت

پیشخوان

بیشتر