jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۹۴۹۱   ۱۸ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۹

با هجوم قاچاقچیان به کهگیلویه و بویراحمد

جلسات کمیته حفاظت از ابنیه تاریخی تعطیل شد

گروه شهرستان ها: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد از افزایش حفاری‌های غیر مجاز و هجوم قاچاقچیان آثار باستانی به این استان خبر داد و از تعطیلی جلسات کمیته حفاظت از ابنیه تاریخی در استان انتقاد کرد. به گزارش مهر، یدالله مرادی با اعلام این خبر گفت: از کمیته حفاظت از ابنیه تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد تنها اسمی باقی مانده و جلسات این کمیته در استان و شهرستان‌ها برگزار نمی‌شود.

وی بیان کرد: پس از کشف گورستان 3000 ساله «لما»، سکه‌های باستانی در «دشتروم» بویراحمد و اطلاع‌رسانی در این خصوص، سیل باندهای قاچاق برای تاراج آثار باستانی به این استان سرازیر شده است.

مرادی افزود: در برخی از روستاهای استان، باندهای قاچاق با عنوان کارگر، فروشنده، مبلغ مذهبی، انجام امور تجارت و مواردی دیگر از روستانشینان سوءاستفاده کرده و اقدام به حفاری‌های غیرمجاز در مناطق مختلف می‌کنند.

وی ادامه این روند را برای حفظ آثار باستانی و ابنیه تاریخی کهگیلویه و بویراحمد خطرناک عنوان و اظهار کرد: لازم است تمامی مردم، دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضایی در‌این‌خصوص هوشیارتر باشند.

مرادی از مسوولان دادگستری استان خواست قضات ویژه‌ای را برای تسریع در شناسایی و صدور رای دادگاهی متخلفان و قاچاقچیان آثار باستانی مشخص کنند و با این قاچاقچیان برخورد قاطع صورت گیرد.

وی یادآور شد: هم اکنون بیش از 14 پرونده حفاری غیرمجاز در دادگاه یاسوج، 14 پرونده در دهدشت و 8 پرونده نیز در دادگاه شهرستان دنا در حال پیگیری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
عید مظلوم غدیر در حجاز

عید مظلوم غدیر در حجاز

10سال پیش توفیق داشتم بروم حج تمتع. روزهایی تکرارنشدنی در زندگی‌ام. بین همان روزها هم روزهایی بود که در عمق جان‌ودلم ثبت شد. این روزها و ماجراها به این دلیل خاطره شد که با مظلومیت وجود نازنین مولای ما امیرالمؤمنین بی‌نسبت نبود.

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ظهور قدرت‌های نوین تشدید افول آمریکا

ایالات‌ متحده‌آمریکا در تلاش برای حفظ هژمونی در حال افول خود، در پرونده‌های خاصی، متوسل به تحریم‌های یکجانبه برای اعمال فشار بر قدرت در حال ظهور چین شد. یکی از پاشنه‌های آشیل اژدهای خفته از نظر واشنگتن، هنگ‌کنگ است.

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

راه‌اندازی شبکه روس زبان و چشم‌انداز پیش ‌رو

سازمان صداوسیمای جمهوری ایران در ادامه تلاش برای تقویت روابط فرهنگی-رسانه‌ای با کشورهای دوست، از جمله روسیه، اینک در مسیر اقدامی بنیادین و اساسی قرار گرفته است که می‌تواند روابط ایران و روسیه را در همه عرصه‌ها با تحولی چشمگیر و رو به جلو هدایت کند.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر