jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۹۴۹۱   ۱۸ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۹

با هجوم قاچاقچیان به کهگیلویه و بویراحمد

جلسات کمیته حفاظت از ابنیه تاریخی تعطیل شد

گروه شهرستان ها: مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد از افزایش حفاری‌های غیر مجاز و هجوم قاچاقچیان آثار باستانی به این استان خبر داد و از تعطیلی جلسات کمیته حفاظت از ابنیه تاریخی در استان انتقاد کرد. به گزارش مهر، یدالله مرادی با اعلام این خبر گفت: از کمیته حفاظت از ابنیه تاریخی در کهگیلویه و بویراحمد تنها اسمی باقی مانده و جلسات این کمیته در استان و شهرستان‌ها برگزار نمی‌شود.

وی بیان کرد: پس از کشف گورستان 3000 ساله «لما»، سکه‌های باستانی در «دشتروم» بویراحمد و اطلاع‌رسانی در این خصوص، سیل باندهای قاچاق برای تاراج آثار باستانی به این استان سرازیر شده است.

مرادی افزود: در برخی از روستاهای استان، باندهای قاچاق با عنوان کارگر، فروشنده، مبلغ مذهبی، انجام امور تجارت و مواردی دیگر از روستانشینان سوءاستفاده کرده و اقدام به حفاری‌های غیرمجاز در مناطق مختلف می‌کنند.

وی ادامه این روند را برای حفظ آثار باستانی و ابنیه تاریخی کهگیلویه و بویراحمد خطرناک عنوان و اظهار کرد: لازم است تمامی مردم، دستگاه‌های انتظامی، امنیتی و قضایی در‌این‌خصوص هوشیارتر باشند.

مرادی از مسوولان دادگستری استان خواست قضات ویژه‌ای را برای تسریع در شناسایی و صدور رای دادگاهی متخلفان و قاچاقچیان آثار باستانی مشخص کنند و با این قاچاقچیان برخورد قاطع صورت گیرد.

وی یادآور شد: هم اکنون بیش از 14 پرونده حفاری غیرمجاز در دادگاه یاسوج، 14 پرونده در دهدشت و 8 پرونده نیز در دادگاه شهرستان دنا در حال پیگیری است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از بنده خدا به بنده خدا

از بنده خدا به بنده خدا

جناب آقای رئیسی! رئیس‌جمهور منتخب تمامی مردم ایران اسلامی، یقین دارم از دیروز صبح، سونامی آدم‌ها و پیام‌های تبریک به سوی شما روانه شده و به احتمال زیاد خسته‌تر از آن هستید که همه آنها را بخوانید، هرچه هست این یک پیام تبریک نیست.

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

فرصت افزایش سرمایه‌ اجتماعی

خبر کوتاه بود: «سیزدهمین رئیس‌ جمهور ایران انتخاب شد». به بهانه این خبر می‌خواهم به چند نکته اشاره کنم که چگونه می‌توان این انتخاب را تبدیل به یک فرصت کرد تا مردم رنگ آرامش را بیشتر ببینند.

دولت آینده جبران کند

دولت آینده جبران کند

انتخابات ریاست‌ جمهوری بار دیگر عرصه‌ای برای خلق حماسه از سوی مردم انقلابی و فهیم جمهوری اسلامی ایران بود.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر