jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۲۷۸۵۹۳   ۱۷ شهريور ۱۳۸۸  |  ۱۱:۳۳

رئیس مجلس گفت:‌ بهره‌جستن از نگاه رهبر معظم انقلاب این است که به آراء دیگران احترام بگذاریم، از انگ‌زدن و سوءظن پرهیز کنیم تا مجلس مجال کافی برای طرح نظرات فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز جلسه علنی امروز سه‌شنبه مجلس با بیان اینکه 17 شهریور یادآور دلاوری‌های مردان و زنان مجاهدی‌است که در شرایط حساس انقلاب به ندای مقتدای خود حضرت امام (ره) به میدان آمده و با خون خود به حرکت انقلاب شتاب بخشیدند، گفت: حادثه 17 شهریور از یک طرف نشانگر مردود ‌بودن یک تئوری مبنی بر اینکه آمریکا و رژیم صفاک پهلوی تصور می‌کرد با سرکوب نظامی می‌تواند اراده ملت را منحرف کنند.

وی ادامه داد: این توهم ناشی از نشناختن هویت ملی ایرانیان بود چرا که زمانی که ایرانیان آرمانی را بپذیرند با تمام وجود آن را پیگیری می‌کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: متاسفانه رفتار ستیزه‌جویانه آمریکا و غرب پس از انقلاب نیز درک واقعی از این ویژگی ملی ایرانیان را نشان می‌دهد.

لاریجانی با بیان اینکه در این خصوص نمونه‌های بسیاری وجود دارد، افزود: جنگ تحمیلی یکی از این نمونه‌ها است که تصور می‌کردند در پناه فشارهای نظامی و بین‌المللی در همه جهات ملت آرمان و استقلال خود را رها می‌کند حال آنکه با پاسخ کوبنده ملت مواجه شدند.

وی با اشاره به اینکه نمونه دیگری از این ماجراجویی‌ها در بحث پرونده اتمی ایران است، گفت: در سالهای گذشته غرب بر این باور بود که با شگردهای دیپلماتیک و فناوری‌های بین‌المللی، انعطافی در اراده ملی ایجاد می‌کند اما در پس هیاهوی تبلیغاتی درک کرد که ملت پای آرمان‌های خود فداکار است و تن به خفت نمی‌دهد.

رئیس مجلس شورای اسلامی پیام دیگر 17 شهریور را وجه ماهوی این استقامت ملی دانست و گفت: ریشه دینی مردم باعث استقامت ملت ایران شده چرا که آرمان‌ خواهی از جوهره معنوی و دینی برخوردار است و در مقابل قدرت برتر محاسبه منفعت مادی می‌کند پس از مدتی به انفعال کشیده می‌شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه استقامت وقتی شکل جدی پیدا می‌کند که در اراده الهی قرار گیرد، افزود: 17 شهریور یک الگوی پایداری دینی با مرکزیت مرجعیت دینی بود که همین روش در طول سالهای پس از انقلاب رهاورد ارزشمند برای ملت عزیز داشت.

وی با بیان اینکه تکیه مجلس شورای اسلامی بر تحقق نظرات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و تمسک به این ثمره جاودانه است، تصریح کرد: سخنان ارزشمند معظم له در روز گذشته با هیات دولت منشور کاملی برای حرکت دولت جدید خواهد بود که امیدواریم با جدیت تام مورد توجه واقع و پیگیری شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تاکید ایشان در حفظ دستاوردهای دولت نهم، عدالت‌خواهی، پرکاری رئیس‌جمهور و دولت، توجه به محرومین در تمام نقاط کشور، مبارزه با فساد و تلفیق آن با مختصات زمانه، نظیر پرهیز رفتار غرور‌آمیز، توجه به صراط آئین‌مقدس اسلام بدون توجه به خرده‌گیری دیگران، استفاده از آراء صاحب‌نظران و نخبگان در امور دیوانی، تمسک به عقلانیت و معنویت، عدم شتاب‌زدگی در تدبیر امور اجرایی، رعایت اعتدال، قانون‌گرایی در همه ابعاد مخصوصا توجه به نظر مراجع تقلید و بزرگان دین، اندازه‌پذیر کردن حرکت در مسیر تحقق و سند چشم‌انداز و اجرایی قانون اصل 44 همه و همه نه تنها معیارهای متقن پیشرفت کشور و دولت است بلکه عامل وحدت همه قوا محسوب می‌شود.

لاریجانی با بیان اینکه باید خدا را سپاس گفت که از نعمت رهبری فرزانه، واقع‌بین و همه ‌جانبه‌نگر برخورداریم که نظرات حکیمانه ایشان راهنمایی قوای کشور و ملت عزیز است، اظهار داشت: باید قدر این نعمت بزرگ را دانست و قدردانی از این نعمت عمل به رهنمودهای ایشان است که سعادت ملت را در بر خواهد داشت.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی آمادگی دارد در چارچوب استواری که مقام معظم رهبری برای دولت جدید مشخص فرمودند، همکاری صمیمانه با دولت جدید داشته باشد و به ویژه به نظرات ایشان در موضوع هدفمند‌کردن یارانه‌ها که با تلاش مضاعف راه را برای تحقق به سامان این لایحه کنند و انشاء‌الله با این لایحه با تنظیم عاقلانه‌ای که در کمیسیون ویژه در نظر گرفته شده در متن کار مجلس قرار گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص محقق شدن این منشور متعالی گفت: دولت و مجلس باید از افتادن در مسائل فرعی و مناقشه‌آمیز پرهیز کنند و خیلی طبیعی است که در کشور مردم‌سالاری دینی وجود دارد در معرض آراء و عقاید مختلف قرار می‌گیریم و اختلاف نظر در مسائل مختلف می‌تواند به عدد نفوس باشد . عقلانیت در اداره کشور کشف نقاط اختلاف و عمیق کردن آن نیست بلکه آراستگی رهبری حکومتی در ساماندهی عقاید مختلف در ماجرای ملی و کاستن از حجم اختلافات است.

لاریجانی با بیان اینکه بسیار طبیعی است که در مجلس که محل بحث‌های فکری آن هم به نحوی متفاوت‌ است در معرض نظرات مختلف قرار بگیریم، تصریح کرد: بهره‌جستن از نگاه رهبر معظم این است که به آراء دیگران احترام بگذاریم، از انگ‌زدن، سوءظن داشتن و تسلب در نظرات پرهیز کنیم تا مجلس مجال کافی برای طرح نظرات فراهم شود. به ویژه از پدیده نوظهور "دو دو " گفتن پرهیز شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: از خدای متعال می‌خواهیم در شب‌های قدر توفیق یار همکاران باشد تا مقدرات سالانه ملت عزیز با عنایت امام زمان(عج) به نحو سعادت‌مندی رقم بخورد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
یقینا «خیر» است

یقینا «خیر» است

نشست خبری آقای رئیسی به عنوان رئیس‌ جمهور منتخب در فاصله کوتاه بعد از پیروزی در رقابت‌ های انتخاباتی آن هم با حضور تعداد زیادی از خبرنگاران داخلی و خارجی که به طور معمول سوالات چالش‌ برانگیز در حوزه‌های بین‌المللی و موضوعات مرتبط با سیاست داخلی ایران را مطرح می‌کنند، در نوع خود حاکی از شجاعت بالای اوست.

5 اولویت دولت جدید

5 اولویت دولت جدید

برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری 28 خرداد سال 1400 و پیروزی حجت‌ الاسلام رئیسی در این عرصه، مولد پرسش‌ها و دغدغه‌های اساسی و مهمی در مسیر حل‌وفصل معضلات جاری در کشورمان محسوب می‌شود. در این خصوص نکاتی وجود دارد که لازم است مورد توجه و تاکید قرار گیرد.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر