jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۷۶۶۶۴   ۰۷ شهريور ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۱

گروه سیاسی: محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز که به عنوان یکی از متهمان ناآرامی‌های پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری در زندان به سر می‌برد، بار دیگر از اظهاراتش در نخستین دادگاه رسیدگی به عوامل این ناآرامی‌ها دفاع کرد. او در نخستین جلسه دادگاه که روز شنبه 10 مردادماه گذشته برگزار شد، گفت که امکان تقلب گسترده در نتایج انتخابات وجود نداشت؛ اما تقلب اسم رمز آشوب شده بود و در چارچوب آن، لشکرسازی و تمرین پهن شدن مردم در خیابان‌ها هم دیده شده بود. این اظهارات ابطحی بلافاصله با واکنش گسترده‌ای در داخل و خارج از کشور روبه‌رو شد و حتی عده‌ای مدعی شدند؛ او تحت فشار یا بر اثر خوردن قرصی خاص چنین مطالبی را مطرح کرده؛ اما ابطحی روز پنجشنبه در وبلاگش از درون زندان نوشته است که همچنان بر حرف‌هایی که در دادگاه زده، اصرار دارد.

او در وبلاگش با اشاره به دادگاه روز سه‌شنبه، شماری از چهره‌های اصلاح‌طلب درباره اغتشاشات پس از انتخابات و اظهاراتی که افرادی مانند سعید حجاریان در آن مطرح کردند، نوشته است: در جریان محاکمه روز سه‌شنبه هم وقتی در دادگاه دیدم سعید حجاریان، رمضانزاده، صفایی‌فراهانی، سعید شریعتی، کرمی و آقایی که فرصت حرف زدن پیدا کرده بودند، پس از 3 هفته همان حرف‌ها را زدند، بر آن باورم راسخ‌تر شدم که صادقانه باید با شما حرف زد.

ابطحی در این یادداشت که عنوان آن را «نوشابه‌ای برای خودم» انتخاب کرده است، می‌افزاید: «من 3 هفته پیش در دادگاه درخواست کردم کمی حرف بزنم. در آنجا به عنوان یک تحلیلگر سیاسی و از موضع اصلاحات که بی‌دلیل قربانی جریانی شد که خودش اعلام می‌کرد اصلاحات را قبول ندارد، نقدهایی از سر استدلال به جریانات پس از انتخابات انجام دادم. آن را واقعا شجاعت می‌دانستم. ابطحی با دفاع از سخنانش در دادگاه خاطرنشان می‌کند: «خیلی‌ها راجع به من خیلی حرف‌ها زدند. مثل همان فشارهای دوران انتخابات؛ اما خوشحالم که با همان صداقت همیشگی با شما حرف زدم و آنچه باور داشتم را گفتم. این همان نوشابه‌ای بود که می‌خواستم برای خودم باز کنم.»

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
جلوه‌ اقتدار ملی

جلوه‌ اقتدار ملی

درباره انتخابات ریاست جمهوری 1400 و مشارکت مردم در آن باید چند نکته را مورد توجه قرار داد.

ایستگاه آخر مناظره

ایستگاه آخر مناظره

مناظره‌ های انتخاباتی ریاست‌جمهوری به بخش جدایی‌ناپذیر از رقابت‌ ها تبدیل شده‌است.

بازار دارو بیمار است

بازار دارو بیمار است

چالش‌های زیادی در صنعت داروسازی کشور وجود دارد. چالش مهم این روزها اما کمبود دارو است.

گفتگو

بیشتر
معروف، بزرگتر ماست

صابر کاظمی، ملی‌پوش والیبال در گفت‌وگو با جام‌جم: آرزوی هر بازیکنی هست که شاگرد آلکنو باشد

معروف، بزرگتر ماست

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر