jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۶۰۸۴   ۱۷ تير ۱۳۸۲  |  ۲۱:۳۵

در شرایطی که سرنوشت میدان نفتی آزادگان در هاله ای از ابهام قرار دارد ، هنوز مقامات ایرانی به ادامه روند مذاکره با ژاپنی ها خوش بین و ژاپنی ها نیز مترصد جلب حمایت امریکایی ها برای امضای قرارداد هستند.

دلیل عقب نشینی ژاپنی ها و اصرار بی دلیل مقامات نفتی ایران برای ادامه گفتگو نوعی تردید را به وجود آورده است . در همین حال عضو کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد که ژاپنی ها در سال پیش برای انعقاد قرارداد میدان نفتی آزادگان ، اعلام کردند که حاضرند 3میلیارد دلار به ایران کمک کنند و به ازای آن در منابع نفت آزادگان سرمایه گذاری کنند. بنا به گفته این نماینده ، تاکنون 2میلیارد دلار به حساب ایران واریز شده است . آزادگان ذخیره ای بیش از 26میلیارد بشکه نفت دارد که حدود 6میلیارد بشکه آن قابل برداشت است . علی یاری ، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه با اشاره به این مطلب که فعالیت های هسته ای ایران ربطی به قراردادهای نفت و گاز ندارد، گفت : هر کشور خارجی که به دنبال منافع و امتیازات بیشتر است و اگر مسوولان ژاپن ادعای پیش شرطی کرده اند ، پذیرفتنی نیست و وزارت نفت باید محکم تر پاسخ دهد. اظهارنظرها درباره وضعیت نامعلوم میدان ارزشمند آزادگان در حالی مطرح شده است که بنا به گفته رئیس کمیسیون انرژی مجلس ، ژاپن رسما از قرارداد نفتی آزادگان کناره گیری نکرده است . در همین حال بنا به گفته آفریده ، برخی گزارش ها حکایت از قصد انصراف ژاپن از انعقاد قرارداد 2میلیارد دلاری توسعه میدان نفتی آزادگان دارد. حسین آفریده در ادامه گفت : اگر ژاپن از این قرارداد کناره گیری کند، در حقیقت متضرر اصلی دولت آن کشور خواهد بود؛ زیرا فرصت استفاده از توسعه میدان نفتی آزادگان را از دست خواهد داد. وی گفت : همچنین هزینه فرصتی که ایران صرف مذاکرات با ژاپن کرده نیز متوجه این کشور خواهد شد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر