Logo jame jam online for Site - SVG - Positive
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۵۴۳۸۳ ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۹

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرد

ذخایر ارزی ایران در رتبه هفدهم جهان

گروه اقتصاد: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در تازه‌ترین گزارش خود ذخایر ارزی و طلای ایران را 96 میلیارد دلار اعلام کرد که ایران بین 155 کشور در رتبه هفدهم از نظر ذخایر بالای ارزی قرار گرفت. به گزارش فارس و به نقل از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در این گزارش ذخایر ارزی و طلای چین را 2033 میلیارد دلار اعلام شده‌ که به این ترتیب این کشور غنی ترین ذخایر ارزی جهان را به خود اختصاص داده است.

بنابراین گزارش، ژاپن و روسیه نیز با ذخایر ارزی و طلای 945 و 435 میلیارد دلار به ترتیب در رده‌های دوم و سوم از لحاظ پر بودن ذخایر ارزی قرار گرفتند.

این گزارش حاکی است: ذخایر ارزی و طلای کشورهای تایوان 296 میلیارد دلار، هند 250، فرانسه 204، کره جنوبی 201، برزیل 197، سنگاپور 168 و هنگ کنگ 165 میلیارد دلار اعلام شد و این کشورها رتبه‌های چهارم تا دهم را دارند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ذخایر ارزی و طلا را در الجزایر 150 میلیارد دلار، آلمان 136، تایلند 106، مالزی 104، ایتالیا 104 و لیبی 99 میلیارد دلار اعلام کرد که رتبه‌های یازدهم تا شانزدهم را دارند و جمهوری اسلامی ایران با ذخایر ارزی و طلای 96 میلیارد و 560 میلیون دلاری در رتبه هفدهم جهان از لحاظ پر بودن ذخایر قرار دارد.

براساس این گزارش، ذخایر ارزی کشورهای ترکیه 82 میلیارد دلار، سوئیس 75، امارات 67، نروژ 60، انگلیس 57، اندونزی 51، کانادا 41، رژیم صهیونیستی 38، مصر 36، دانمارک 34، سوئد 31، عربستان 28، استرالیا 25، هلند 24، اسپانیا 21، قطر 16، بلژیک 16، کویت 10 و بحرین 4 میلیارد دلار اعلام شده است. این گزارش افزود: اریتره با ذخایر ارزی و طلای 27 میلیون دلاری پایین‌ترین ذخایر ارزی جهان را دارد. 

بحران مالی و اقتصادی جهان که از 2 سال پیش آغاز شد و احتمالا‌ تا پایان سال 2010 نیز ادامه دارد تاثیر قابل توجهی بر کاهش ذخایر ارزی کشورهای جهان داشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

مهارت تحکیم بنیان خانواده پس از فرزندآوری

ازدواج پیش از داشتن فرزند، قراردادی است برای آماده ساختن آسایش جسمانی و روانی متقابل، ولی پس از بچه دار شدن معنی حقیقی خود را به دست می آورد. خانواده همیشه در بین تمامی جوامع بشری به عنوان اساسی‌ترین نهاد اجتماعی، منشاء فرهنگ‌ها، تمدن ها و تاریخ بشر بوده است. توجه به خانواده و حمایت و هدایت آن به جایگاه واقعی و متعالی‌ خود، همواره سبب اصلاح خانواده انسانی و غفلت از آن موجب دور شدن بشر از حیات حقیقی و سقوط به ورطه هلاکت و ضلالت بوده است. 

سختی‌های موج سوم کرونا

سختی‌های موج سوم کرونا

چند روزی است اوضاع بیمارستان مسیح‌دانشوری به‌عنوان یکی از مهم‌ترین بیمارستان‌های مرجع کرونا در ایران نگران‌کننده شده و روزانه حدود 200بیمار به اورژانس کرونای این بیمارستان مراجعه می‌کنند.

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

راهکار های کسب مهارت همسرداری قبل از ازدواج

نظام خانواده یک نهاد اساسی و محوری در جامعه است و به عنوان هسته اولیه برای سایر نهادهای اجتماعی به شمار می رود. همانطور که نظام های بزرگ اجتماعی، قوانین و حقوق خاص خودشان را در ارتباط با اداره و استحکام و رشد و بالندگی دارند لذا جهت تحکیم بنیان خانواده باید خانواده ها را آموزش داد. بدین ترتیب با توجه به تاثیر مستقیم آموزش بر وضعیت زوجین، شناسایی و تعیین عللی که به بهبود روابط زناشویی منجر می شود، در پیشگیری از مشکلات آنان نقش موثری خواهد داشت.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر