jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۵۴۳۸۳   ۳۰ ارديبهشت ۱۳۸۸  |  ۰۰:۰۹

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اعلام کرد

ذخایر ارزی ایران در رتبه هفدهم جهان

گروه اقتصاد: سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در تازه‌ترین گزارش خود ذخایر ارزی و طلای ایران را 96 میلیارد دلار اعلام کرد که ایران بین 155 کشور در رتبه هفدهم از نظر ذخایر بالای ارزی قرار گرفت. به گزارش فارس و به نقل از سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در این گزارش ذخایر ارزی و طلای چین را 2033 میلیارد دلار اعلام شده‌ که به این ترتیب این کشور غنی ترین ذخایر ارزی جهان را به خود اختصاص داده است.

بنابراین گزارش، ژاپن و روسیه نیز با ذخایر ارزی و طلای 945 و 435 میلیارد دلار به ترتیب در رده‌های دوم و سوم از لحاظ پر بودن ذخایر ارزی قرار گرفتند.

این گزارش حاکی است: ذخایر ارزی و طلای کشورهای تایوان 296 میلیارد دلار، هند 250، فرانسه 204، کره جنوبی 201، برزیل 197، سنگاپور 168 و هنگ کنگ 165 میلیارد دلار اعلام شد و این کشورها رتبه‌های چهارم تا دهم را دارند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ذخایر ارزی و طلا را در الجزایر 150 میلیارد دلار، آلمان 136، تایلند 106، مالزی 104، ایتالیا 104 و لیبی 99 میلیارد دلار اعلام کرد که رتبه‌های یازدهم تا شانزدهم را دارند و جمهوری اسلامی ایران با ذخایر ارزی و طلای 96 میلیارد و 560 میلیون دلاری در رتبه هفدهم جهان از لحاظ پر بودن ذخایر قرار دارد.

براساس این گزارش، ذخایر ارزی کشورهای ترکیه 82 میلیارد دلار، سوئیس 75، امارات 67، نروژ 60، انگلیس 57، اندونزی 51، کانادا 41، رژیم صهیونیستی 38، مصر 36، دانمارک 34، سوئد 31، عربستان 28، استرالیا 25، هلند 24، اسپانیا 21، قطر 16، بلژیک 16، کویت 10 و بحرین 4 میلیارد دلار اعلام شده است. این گزارش افزود: اریتره با ذخایر ارزی و طلای 27 میلیون دلاری پایین‌ترین ذخایر ارزی جهان را دارد. 

بحران مالی و اقتصادی جهان که از 2 سال پیش آغاز شد و احتمالا‌ تا پایان سال 2010 نیز ادامه دارد تاثیر قابل توجهی بر کاهش ذخایر ارزی کشورهای جهان داشته است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

علامه حسن‌ زاده‌ آملی خواجه نصیرالدین زمانه ما

ارتباط بنده با علامه حسن‌ زاده از سال ۶۸ شروع شد که از حوزه‌علمیه دزفول برای تحصیلات درس خارج به قم مشرف شدم و توفیقی شد که درس اسفار و جلسات خصوصی که چهارشنبه‌ها در منزل ایشان برگزار می‌شد، شرکت کنم.

برجام دیگر اولویت اول نیست

برجام دیگر اولویت اول نیست

آنچه در جریان سفر وزیر خارجه کشورمان به نیویورک اتفاق افتاد حکایت از اصل نوینی در سیاست خارجی ایران دارد و اگر این نگاه ادامه پیدا کند و نهادهای داخلی مرتبط با حوزه خارجی بتوانند از ظرفیت به‌وجود آمده در دولت سیزدهم به درستی استفاده کنند، می‌توانیم شاهد پیشرفت جدی در توسعه مناسبات ایران با کشورهای مختلف به‌ویژه همسایگان باشیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها