jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۴۹۳۶   ۲۰ خرداد ۱۳۸۲  |  ۲۱:۲۷

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که ایران هیچ تاسیسات هسته ای اعلام نشده ای ندارد ، گفت : این طرحها بسیار بزرگ هستند. برای مثال طرح اصفهان درمساحتی بیش از یکصد هکتار در دست اجراست و یا طرح آب سنگین اراک دارای 10 برج 80 متری

و 20 برج 50 تا 80 متری است و با اعلام امریکا مبنی بر این که تمام نقاط جزیی کره زمین در دید ماهواره های آنان است ، اتهام پنهان کاری غلط است . به گزارش ایرنا، محمد آقازاده در گفتگو با خبرنگاران درباره همکاری ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه تاسیسات جدید هسته ای و اتهام پنهان کاری برخی رسانه های غربی در خصوص این تاسیسات گفت : براساس قراردادی کشورها موظف هستند 180روز قبل از آن که مواد را برای فرآوری به کارخانه منتقل کنند، مراتب را به آژانس اعلام کنند و این در حالی است که ایران اطلاعات مربوط به سایت کاشان را حتی چند ماه قبل اعلام کرد و تاسیسات اصفهان در سال 2000 در مراحل ابتدایی ساخت مورد بازدید دبیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفت . وی افزود: تاسیسات اراک - که طرح آب سنگین است - در قالب تاسیساتی که مشمول اعلام به آژانس می شود، قرار نمی گیرد، اما با این حال ، این طرح نیز در سال 2002 به اطلاع آژانس رسیده است . رئیس سازمان انرژی اتمی در زمینه پروتکل الحاقی گفت : این پروتکل 10 سال است که به کشورهای جهان ارائه شده است ، اما براساس آخرین اطلاعات ، تنها 32 کشور به آن پیوسته اند؛ ولی فقط ایران است که مورد هجوم تبلیغاتی قرار گرفته است . وی افزود: خواسته ما عمل کشورهای عضو آژانس به تعهدات خود در زمینه انتقال دانش هسته ای برای مقاصد صلح آمیز است . آقازاده خطاب به مسوولان امریکایی گفت : ادعاهای کذبی که مطرح می شود باید روزی پاسخ داده شود؛ از این رو بهتر است دولتمردان امریکایی ابتدا از شرمندگی مساله عراق رهایی یابند تا بتوانند به شرمندگی ناشی از ادعاهای کذب خود در خصوص ایران پاسخ دهند. وی همچنین گفت : ما در هیچ موردی قراردادهای امضائ شده از جمله قرار داد منع گسترش سلاح های هسته ای را نقض نکرده ایم ، بلکه این آژانس است که باید چگونگی دستیابی رژیم صهیونیستی به دانش فنی ساخت سلاح هسته ای را گزارش دهد؛ در حالی که براساس این قرارداد، کشورهای دارای فناوری ساخت سلاح هسته ای نباید این دانش را به دیگر کشورها انتقال دهند. رئیس سازمان انرژی اتمی در زمینه دعوت از دیگر کشورها برای همکاری با ایران گفت : وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران از همه کشورهای دارای دانش هسته ای به صورت عام برای همکاری با ایران دعوت کرد و ما از این امر چه در بخش احداث نیروگاه های جدید و چه در بخش چرخه سوخت استقبال می کنیم .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر