jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۲۲۹۶۹۰   ۲۷ دی ۱۳۸۷  |  ۱۶:۲۷

دولت بر اساس پیشنهاد وزارت نیرو مبلغ 125میلیون یورو وام به 2 نیروگاه برق‌آبى خداآفرین و قیزقلعه‌سى اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، کمیسیون اقتصادی دولت بنا به پیشنهاد وزارت نیرو و به استناد ماده یک قانون برنامه چهارم توسعه با اعطاى تسهیلات ارزى به مبلغ 85میلیون یورو براى نیروگاه خداآفرین و 40 میلیون یورو براى نیروگاه قیزقلعه‌سى از محل حساب ذخیره ارزى موافقت کرد.

این تسهیلات به شرکت فرآب که تامین کننده منابع و مالى و مجرى احداث 2نیروگاه است، مشروط بر آن که این شرکت و سهامداران آن معوقات ارزی-ریالى به سیستم بانکى نداشته باشند اعطا می‌شود. همچنین اعطاى تسهیلات ارزى منوط به اخذ تضمین‌هاى کافى و اطمینان از بازپرداخت اقساط با نظارت بانک مرکزى است.

این مصوبه در تاریخ 21 دى 1387 توسط معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شده است. دو طرح سد و نیرو‌گاه خدا آفرین و سد قیز قلعه‌سى به صورت مشترک بین دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان در حال اجرا است.

با تکمیل نیروگاه خداآفرین سالا‌نه معادل 7/8 میلیارد مترمکعب آب تنظیمى از محل نیروگاه خداآفرین از رود ارس عبور خواهد کرد که باتوجه به ظرفیت عظیم آن، درصورت تکمیل این نیروگاه علا‌وه بر تامین برق مورد نیاز و صدور آن، صنایع تبدیلى نیز در اراضى پایاب سد (70 هزار هکتار) توسعه خواهد یافت.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

مسائل اقتصادی و منطقه‌ای در اولویت روابط تهران - مسکو

سفر رئیس‌مجلس ایران به روسیه ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش به روابط دوجانبه ایران و روسیه مرتبط است به این معنا که دو کشور تمایل دارند روابط خود را در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های اقتصادی و همکاری‌های منطقه‌ای توسعه بخشند.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر