jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۲۶۶۱۴   ۱۱ دی ۱۳۸۷  |  ۰۸:۴۴

‌تحقیقات نشان می‌دهد که شکلات و چای، قدرت مغز را افزایش می‌دهند. بر اساس نتایج پژوهش‌های اخیر افرادی که شکلات یا چای مصرف می‌کنند در تست‌های مفهومی نمرات بالاتری می‌گیرند و قدرت عملکرد‌های ذهنی و ادراکی آنها نیز نسبت به کسانی که به خوردن این مواد عادت ندارند به مراتب بیشتر است.

در این تحقیقات، پژوهشگران دپارتمان فیزیولوژی، آناتومی و ژنتیک دانشگاه آکسفورد روی 2 هزار و 31 فرد سالمند در گروه سنی بین 70 تا 74 سال مطالعه کردند.

آنها رابطه بین عملکرد ذهنی و مصرف شکلات و چای را که مهم‌ترین مواد حاوی فلاوونوئیدها هستند، در این افراد مورد ارزیابی و آزمایش قرار دادند.

شرکت‌کنندگان ابتدا پرسشنامه‌هایی را درباره عادت‌های تغذیه‌شان پرکردند و پس از آن به درخواست محققان در آزمایشات و آزمون‌های ذهنی شرکت کردند.

مطالعه روی نقش میکرومواد مغذی در کاهش توانایی ذهنی ناشی از افزایش سن همواره مورد توجه دانشمندان بوده و این تحقیقات همچنان رو به افزایش است.

میوه‌ها و نوشیدنی‌هایی چون چای، قهوه و کاکائو منابع غذایی اصلی حاوی پلی‌فنول‌ها هستند.

پلی‌فنول‌های موجود در مواد غذایی در واقع فلاوونوئیدهایی هستند که براساس یافته‌های قبلی دانشمندان، نقش بسیار مهمی در جلوگیری از زوال عقل و اختلال مشاعر دارند. نتایج این پژوهش در مجله «نوتریشن» منتشر شده است.

با این حال دانشمندان توصیه می‌کنند  مصرف این مواد خوراکی  در حد تعادل بسیار بهتر است؛ چرا که زیاده‌روی در خوردن آنها می‌تواند از سوی دیگر مشکلات بیشتری برای سلامتی به همراه بیاورد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.