jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۲۲۰۴۳   ۱۰ فروردين ۱۳۸۲  |  ۱۵:۲۰

جام جم آنلاین - سازمان بهداشت جهانی روز دوشنبه (سوم مارس) طی گزارشی که به دست دانشمندانی از کشورهای مختلف جهان تهیه شده

، اعلام کرده است که مصرف مواد غذایی فرآوری شده عامل اصلی افزایش شدید میزان چاقی و بیماریهای مزمن در جهان است و از مردم جهان خواسته است بشدت از مصرف این نوع مواد غذایی که حاوی مقدار زیادی چربی اشباع شده ، قند و نمک هستند بکاهند.
بنابر این گزارش ، افزایش مصرف میوه و سبزیجات و تحرک جسمی بیشتر ، بهترین راه در امان ماندن از بیماریهای مزمن است.
دانشمندان رهنمودهای تازه ای برای تغذیه سالمتر پیشنهاد کرده اند که قرار است سازمان بهداشت جهانی این رهنمودها را به عنوان بخشی از استراتژی جهانی خود در کاهش بیماریهای قلبی ، سرطان ، دیابت ، چاقی مفرط ، پوکی استخوان و بیماریهای دندان به کار گیرد.
این گروه از دانشمندان مردم جهان را ترغیب می کنند به رژیم غذایی متعادل و سالم روی آورند و از مصرف نمک ، قند و چربی اشباع شده بکاهند.
چربی اشباع شده عمدتا9 به روغنهایی گفته می شود که منشأ حیوانی دارند و زیاده روی در مصرف آنها باعث افزایش کلسترول خون می شود.
دانشمندان همچنین هشدار می دهند که بیماریهای مزمن تنها ناشی از زیاده روی در خوردن نیست ، بلکه می تواند ناشی از زیاده روی در مصرف غذاهای ناسالم باشد.
آنها تغییر در سبک زندگی مردم را عاملی می دانند که باعث شده است اعضای خانواده ها فرصت کمتری برای نشستن سر یک سفره پیدا کنند و کودکان به جای بازی در فضای آزاد به تماشای تلویزیون و بازیهای رایانه ای بنشینند.
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی ، این معضلات بویژه میان مردمی که در شهرها زندگی می کنند شدیدتر است ؛ شهرنشینان بیش از سایر مردم در معرض غذاهای "پرانرژی" اند و تحرک جسمانی کمتری دارند.
تغذیه سالم
تغذیه سالمی که سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود توصیه کرده چنین ویژگیهایی دارد:

کربوهیدارتها (عمدتا9 نشاسته و قند طبیعی) باید 55 تا 57 درصد رژیم غذایی را تشکیل دهد.
قند تغلیظ شده (مانند شیرینیها) باید کمتر از ده درصد را تشکیل دهد.
رژیم غذایی روزانه باید شامل ده تا پانزده درصد مواد پروتئینی باشد.
چربی باید به پانزده تا سی درصد محدود بماند و سهم چربی اشباع شده باید زیر ده درصد کل رژیم غذایی باشد.
نمک باید به کمتر از پنج گرم در روز محدود بماند.
میزان مصرف سبزیجات و میوه ها باید روزانه حدود چهارصد گرم باشد.
دانشمندان همچنین نتیجه گیری کرده اند که افزایش فعالیت جسمانی برای سلامتی لازم است.
این گزارش اشاره می کند که مردم باید روزانه حداقل یک ساعت فعالیت جسمانی داشته باشند.
یک میلیارد آدم چاق
به گزارش سازمان بهداشت جهانی ، هم اکنون بیش از یک میلیارد نفر در سراسر جهان اضافه وزن دارند که از آن میان سیصد میلیون نفر بنابر معیارهای پزشکی دچار چاقی مفرطند.
در بریتانیا ، شمار مردانی که چاق محسوب می شوند از هشت درصد در دهه هشتاد به هفده درصد در حال حاضر افزایش یافته است و شمار زنان چاق از نه درصد به بیست و یک درصد رسیده است.
این وضعیت در میان کودکان نیز قابل مشاهده است و در بریتانیا یک پنجم کودکان اضافه وزن دارند.
تیم لنگ ، استاد برنامه غذایی دانشگاه "شهر" لندن که توصیه های مندرج در گزارش سازمان جهانی بهداشت را تأیید می کند می گوید: احتمالا9 سریعترین راه کاهش میزان سکته قلبی در بریتانیا ، به نصف کاهش دادن مقدار نمکی است که به مواد غذایی فرآوری شده افزوده می شود.
او می افزاید: لازم است مهارتهای اولیه پخت و پز به عموم مردم آموزش داده شود تا بتوانند میوه های تازه و سبزیجات را به خوراکیهای دلخواه خود تبدیل کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.