حمله به عراق ؛ 24اسفند تا 5فروردین

جورج بوش ، رئیس جمهوری امریکا طرح ژنرال تامی فرانکس ، فرمانده نیروهای امریکایی در خلیج فارس را برای حمله به عراق تصویب کرد.
کد خبر: ۲۱۴۳۰
به نوشته روزنامه الزمان ، بوش به همراه تیمی از اعضای شورای امنیت ملی امریکا و ژنرال تامی فرانکس طرحهای مربوط به حمله علیه عراق را مورد بررسی و تصویب قرار داد. همزمان با این دیدار، دیپلمات های عربی که نامشان فاش نشده است ، اعلام کردند: نزدیک به 2هفته دیگر - یعنی بین 15تا 25ماه جاری میلادی - حمله به عراق آغاز خواهد شد و این زمان ، موعد نهایی حمله به عراق خواهد بود و قابل تعویق نیست .
دبیر کل سازمان ملل : جنگ در راه است
دبیر کل سازمان ملل متحد امکان دستیابی به راه حل سیاسی برای بحران عراق را بعید دانست و گفت : ظاهرا جنگ در راه است و از دست کسی کاری ساخته نیست . وی همچنین از جدیت فرانسه و روسیه برای استفاده از حق وتو در مقابل هر قطعنامه ای که حمله به عراق را مجاز بداند ، خبر داد.
بوش بار دیگر موضوع تبعید صدام را مطرح کرد
رئیس جمهوری امریکا، صدام را تهدیدی مستقیم علیه امنیت کشورش خواند و گفت : ایالات متحده برای تامین امنیت خود به مجوز سازمان ملل نیاز ندارد. وی بصراحت گفت : برای جنگ علیه عراق ، در انتظار مصوبه شورای امنیت نخواهد بود. بوش افزود: تغییر رژیم عراق عامل تغییرات بسیار زیادی در منطقه خاورمیانه خواهد بود. بوش همچنین گفت : راضی کننده خواهد بود که صدام حسین رئیس جمهور عراق تصمیم بگیرد به منظور جلوگیری از جنگ در عراق ، به تبعید برود تا عراق خلع سلاح شود.
نخست وزیر نیوزیلند: اقدام یکجانبه علیه
عراق هرج و مرج بین المللی را به همراه دارد
هلن کلارک ، نخست وزیر نیوزیلند هشدار داد: اقدام یکجانبه علیه عراق ، هرج و مرج بین المللی را به همراه خواهد داشت . نخست وزیر نیوزیلند افزود ، از آن نگران است که اقدام یکجانبه علیه عراق ، به یک سابقه تبدیل شود و در آینده باز هم شاهد چنین اقداماتی باشیم.
رئیس مجمع عمومی سازمان ملل :
توجیهی برای حمله به عراق وجود ندارد
جان کاوان ، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت : در شرایط فعلی هیچ گونه توجیهی برای حمله به عراق وجود ندارد. وی در سخنانی در شهر ملبورن گفت : تهدید مبهمی که با عبارت «پیامدهای شوم» در بخش انتهایی قطعنامه 1441 آمده است ، به عنوان مجوز اقدام نظامی علیه عراق کافی نیست .
وعده امریکا برای اعطای وام کوتاه مدت به ترکیه
یک منبع آگاه امریکایی گفت : در صورت موافقت ترکیه با استقرار نیروهای نظامی امریکا در خاک این کشور به منظور حمله احتمالی به عراق ، آنکارا می تواند از وامهای مستقیم دولت امریکا برخوردار باشد. این منبع آگاه افزود: طبق طرح جدید، در صورت موافقت ترکیه با استقرار نظامیان امریکا در خاک این کشور به منظور حمله به عراق ، دولت امریکا کمکی 5/8 میلیارد دلاری در مدت 6ماه به ترکیه اعطا خواهد کرد. همچنین حدود 24میلیارد دلار دیگر نیز در دوره طولانی تر به ترکیه پرداخت خواهد شد.
نایب رئیس حکومت منطقه ای کردها :
کردها با نیروهای ترکیه می جنگند
کردهای عراق متعهد شدند اگر نیروهای ترکیه وارد منطقه تحت کنترل آنان در شمال عراق شوند ، با آنها بجنگند. سامی عبدالرحمان ، نایب رئیس حکومت منطقه ای کردها گفت : کردها درخصوص هدف اعلام شده ترکیه از اعزام نیروهایش به عراق در صورت وقوع جنگ علیه این کشور، شدیدا نگران هستند. وی گفت : کردها با استفاده از تمامی وسایل و امکانات موجود در برابر اشغال نظامی مقاومت خواهند کرد.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها