ابوجهاد: اجازه نمی دهیم تراژدی 1948 بار دیگر تکرار شود

جام جم آنلاین - ابوجهاد نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین درعین حالی که بعنوان یک فرستاده ارشد این جنبش مبارز فلسطینی در کشورمان شناخته می شود بعنوان یک تحلیلگر سیاسی خاورمیانه
کد خبر: ۲۰۴۶۴
نیز می باشد.
خبرنگار ما طی تماسی با وی ، نظر خود را درباره اوضاع منطقه و طرحهای امریکا برای حمله به عراق و تاثیر این تهاجم بر وضع فلسطینی ها و انتفاضه و گروه های مبارز فلسطینی پرسید که مشروح آن در ذیل می آید:

چشم انداز خاورمیانه و سه محور
در ابتدا از ابوجهاد خواستیم دورنمای کلی اوضاع خاورمیانه را در سایه گزارش های مربوط به نزدیک شدن حمله آتی امریکا علیه عراق و تاثیر آن عنوان کند.
او گفت : طرح و سناریوی تهاجم خصمانه امریکا از همان ابتدا، بتدریج حالت علنی تری بخود گرفت و اکنون می توان گفت امریکایی ها سه محور عمده را برای تحقق سناریوی خود در پیش گرفتند و سعی دارند با تمام توان آنرا محقق سازند.
محور نخست تسلط بر منابع جهانی نفت و سیطره بر کانون های مهم سیاسی جهان ازطریق بدست گرفتن شریان حیاتی نفت در سراسر گیتی است.
محور دوم تامین امنیت اسرائیل بعنوان پایگاه پیشرو هیات حاکمه امریکا و محور اصلی استراتژی آن در خاورمیانه است و بالاخره محور سوم ترسیم مجدد نقشه سیاسی خاورمیانه به گونه ای است که از یک پایگاه ثابت و پایدار برای تامین حضور نظامی و امنیتی و سیاسی آن برخوردار باشد.
ابوجهاد افزود: در سایه چنین سناریویی ، می توان راهکارهایی را که امریکایی ها سعی دارند از طریق آن ، اهداف خود را محقق سازند، بشناسیم .
از ضعیف ترین حلقه مبارزه علیه تروریسم از راهکارهایی امریکاست که طی آن می کوشند حمایت کلیه نیروهای بین المللی و اقلیمی و منطقه ای را بدست آورند و همچنین از پشتیبانی برخی از کشورهای عربی و اسلامی برای دستیابی به اهداف مزبور، برخوردار گردند.
ابوجهاد گفت بر همین دلیل هیات حاکمه امریکا برای شورع سناریوی خود ، عراق را که ضعیف ترین حلقه در منطقه محسوب می شود، انتخاب کرده است .
عراق در طول ده سال گذشته ازلحاظ جغرافیایی و ژئوپلتیک ناتوان ، از نظر سیاسی در محاصره و ازلحاظ امنیتی فروپاشیده است و به همین دلیل است که امریکا این کشور را بعنوان نقطه شروع برای تحقق اهداف مزبور برگزیده است .
لذا به اعتقاد من ، امریکایی ها طرح های خود را از حلقه های ضعیف شروع و به طرف حلقه های قدرتمندتر پیش خواهند برد.
از آن جمله آنان به فلسطین ، انتفاضه و مقاومت مردم و سپس لبنان و مقاومت اسلامی و سپس به سوریه و مقاومت و ایستادگی آن علیه زورگویی های امریکا و اسراییل ، حمله ور خواهند شد.
و درهمین حال ، تهاجم خود را به سوی ایران ، بعنوان یک قدرت اقلیمی و منطقه ای قابل ملاحظه ، معطوف خواهند کرد.
سیطره بر مسلمانان
بنابه گفته ابوجهاد، نفوذ و سیطره بر امت مسلمان ، هدف اصلی امریکایی هاست .
از ابوجهاد پرسیدیم نتایج این جنگ بطور مشخص درمورد فلسطین جلسه خواهد بود؛
ابوجهاد در پاسخ گفت : بطور قطع انتخابات اخیر در اسرائیل ، فضای افراطی صهیونیستی جدیدی را ایجاد کرد که اسرائیل را بسوی جنگ و تهاجم و تجاوز نه تنها علیه ملت فلسطین ، بلکه علیه ملت عراق و در چارچوب حمله امریکا به این کشور سوق خواهد داد.
ابوجهاد گفت : خود صهیونیست ها به صراحت گفتند نه می توانند بیشترین سود را از وقوع این جنگ ببرند و بویژه ، چنانچه این جنگ به نفع امریکا پایان یابد، آنان سود سرشاری را بدست خواهند آورد.
دو نکته از ابوجهاد درباره تاثیر مشخص نتایج جنگ بر وضع مردم فلسطین و انتفاضه پرسیدیم .
وی در پاسخ گفت : درباره وضع ملت فلسطین و انتفاضه ، باید دو نکته مورد توجه قرار گیرد: نخست اینکه ملت فلسطین راه مبارزه و جهاد و رویارویی با تجاوز صهیونیست ها را برگزیده است و به هر اندازه ای که دشمن ، بر تجاوز خود بیفزاید ، درمقابل ، با مقاومت گسترده تر روبرو خواهد شد و تاریخ نشان داده است که ملتها هرگز شکست نخواهند خورد.
و اما نکته دوم این است که براساس درسهای تاریخی که در رویارویی مداوم با استعمار فراگرفتیم ، من معتقدم که چنانچه روزی فرا برسد که امت مسلمان درصورت ایجاد تغییرات بنیادین در منطقه درصدد دفاع از هویت تاریخی خود برآید، مبارزه خونین و سراسری را علیه تجاوزگران امریکایی که نمایندگان استعمار قدیم هستند به راه خواهد انداخت .
1948 تکرار نمی شود
از ابوجهاد درباره طرحهای اسراییل برای اخراج فلسطینی ها پرسیدیم .
وی گفت : هیات حاکمه امریکا در گذشته سناریوهای مختلفی را برای حل و فصل مشکل پناهندگان ارایه کرده و شارون خود، به طرحهای کهنه صهیونیست ها درباره اخراج وادار ساختن مجدد فلسطینی ها می اندیشد تا خاک فلسطین را از شهروندان فلسطینی خالی کند.
با این حال تلاشهای شارون در دو سال گذشته ، توان و قدرت مردم فلسطین در ادامه مقاومت و ایستادگی و چنگ زدن به خاک اجدادی شان و رد هرگونه تلاش برای اخراج شان کاهش نداد بلکه فلسطینی ها برای اخراج شان کاهش نداد.
بلکه فلسطینی ها بر فراز هر خانه ای که توسط صهیونیست ها منهدم شد، خیمه ای را جهت سکونت خود برپا کردند و نشان دادند که به هیچ وجه اجازه نخواهند داد مصیبت سال 1948 بار دیگر در 2003 تکرار شود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها