jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۲۰۳۰۶۰   ۲۵ شهريور ۱۳۸۷  |  ۲۰:۴۳

همچنین هرچه وابستگی سالمند به اعضای خانواده بیشتر باشد، این مشکلات نیز بیشتر خواهد شد.

این در حالی است که سالمند دارای وابستگی نسبی باشد و تنها در انجام بعضی از فعالیت‌های روزانه زندگی از اعضای خانواده‌ها طلب کمک کند.

با توجه به این‌که با افزایش وابستگی سالمند به اعضای خانواده در انجام فعالیت‌های روزانه زندگی از اعضای خانواده‌ها طلب کمک می‌کردند و با توجه به این‌که با افزایش وابستگی سالمند به افراد خانواده در انجام فعالیت‌های روزانه زندگی، مشکلات خانواده بیشتر می‌شود، اگر سالمندان وابستگی کامل و مطلق به خانواده  داشته باشند مشکلات اجتماعی افزایش می‌یابد.

همچنین با افزایش سن سالمند نیز این مشکلات افزایش خواهد یافت.

با توجه به افزایش مداوم امید به زندگی و طول عمر در ایران و افزایش جمعیت سالمند و در نتیجه افزایش ناتوانی و وابستگی آنان به اعضای خانواده‌ها و همچنین مشکلات اقتصادی، سکونت در آپارتمان‌های کوچک و شاغل بودن زنان در خارج از منزل و نبود آنان در منزل در ساعاتی از روز این مشکلات در خانواده‌ها نمود بیشتری پیدا می‌کند.

خانواده‌های دارای سالمند ناتوان جهت کاهش بار مسوولیت و تنش ناشی از آن نیازمند حمایت‌های مالی دولت هستند، زیرا هنگامی‌که توجه مناسب و کافی به این قشر از جامعه صورت نگیرد به تدریج عملکرد این خانواده‌ها دچار اختلال شده و احتمال سوءرفتار با سالمندان در خانواده‌ها و جامعه افزایش خواهد یافت. در این شرایط و با توجه به افزایش جمعیت سالمند و افزایش امید به زندگی در جامعه ما، طراحی و اجرای برخی برنامه‌های ویژه حمایتی و نه فقط سرای سالمندی برای سالمندان و خانواده ایشان ضرورت دارد.

ایجاد صندوق‌های حمایتی برای خانواده‌هایی که از سالمند نگهداری می‌کنند، فعال شدن سازمان‌های مردم‌نهاد برای کمک به این خانواده‌ها، تخصیص امکانات سفر و اوقات فراغت برای خانواده‌هایی که از سالمند خود در خانواده مراقبت می‌کنند و ویزیت خانگی این سالمندان به صورت رایگان تحت پوشش بیمه‌های سالمندی می‌تواند به این خانواده‌ها کمک شایان توجهی کند.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نباید دوباره معطل غرب شویم

نباید دوباره معطل غرب شویم

تحولاتی که در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران در روزهای اخیر در اروپا و با حمایت آمریکا در حال رخ دادن است عمدتا به‌دلیل موضع قاطع ایران در اجرای حرف قطعی است که مقام معظم رهبری اعلام کردند مبنی بر این‌که تا وقتی لغو تحریم‌ها به صورت کامل صورت نگیرد ما نیز به تعهدات برجامی خودمان باز نخواهیم گشت و فقط وقتی آمریکا به‌صورت عملی، تحریم‌ها را بردارد و این مساله راستی‌آزمایی شود آن زمان ایران هم حاضر است بار دیگر تعهدات برجامی خود را به‌صورت کامل اجرا کند.

چراغ سبز به کرونا و سفر

چراغ سبز به کرونا و سفر

براساس آخرین اطلاعات می‌توان گفت وضعیت کرونا در کشور بسیار شکننده است، چراکه وضعیت ‌ ۱۱ شهرستان ‌قرمز، ۳۲شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان نیز آبی گزارش شده است.

گفتگو

بیشتر
ورزش، رمز سلامت در سالمندی

در گفت‌وگو با دکتر ایرج عبداللهی، عضو هیأت‌مدیره انجمن فیزیوتراپی ایران با بهترین فعالیت‌ های ورزشی برای سالمندان آشنا می‌شویم

ورزش، رمز سلامت در سالمندی

زمزمه‌های ناامیدکننده

گفت‌وگو با محمد مرندی درباره اخبار ضد و نقیض رسانه‌های خارجی مبنی بر «گفت‌وگو‌های امیدوار کننده ایران و غرب»

زمزمه‌های ناامیدکننده

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
حراجی جراحی!

درآمد بالا و ریسک کم عمل جراحی زیبایی سبب شده برخی پزشکان برخلاف تخصص‌شان به این بازار رو بیاورند

حراجی جراحی!

پیشخوان

بیشتر