jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۹۹۵۸۷   ۱۲ شهريور ۱۳۸۷  |  ۰۰:۳۹

یک مسوول در ستاد مبارزه با موادمخدر:

کاهش تولید موادمخدر در افغانستان واقعی نیست‌

گروه جامعه: مدیرکل امور اجرایی ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به گزارش 2008 سازمان ملل متحد در مورد آخرین وضعیت تولید مواد مخدر در افغانستان که اخیرا منتشر شد، ضمن خلاف واقع خواندن این گزارش در برخی موارد اظهار کرد: سازمان ملل طبق آخرین آمار، کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان را در حالی 19 درصد در سال 2008 عنوان می‌کند که کشت این مواد همچنان در کنار خاکریز‌‌های نیرو‌‌های ناتو صورت می‌گیرد و حاشیه امن آن توسط این نیروها تامین می‌شود.

مسعود زاهدیان در گفتگو با ایسنا، در تشریح برخی موارد مطرح شده در گزارش اخیر سازمان ملل متحد، به کاهش 19 درصدی کشت مواد مخدر در افغانستان و همچنین رسیدن سطح اراضی تحت کشت خشخاش در این کشور به 157 هزار هکتار، اشاره و اظهار کرد: بنابر اعلام اخیر سازمان ملل متحد، تولید مواد مخدر در افغانستان در سال جاری میلادی به 7700 تن کاهش پیدا کرده و این در حالی است که برحسب استناد به همین آمار، کاهش 500 تنی تولید امسال مواد مخدر در افغانستان نسبت به تولید 8200 تنی سال گذشته، در مجموع 6 درصد کاهش را نشان می‌دهد و این امر خود گویای یک تناقض آماری است.

وی افزود: از سوی دیگر، سازمان ملل متحد اعلام کرده است که کشت مواد مخدر در 18 استان افغانستان متوقف شده است که البته با توجه به ناامنی و بی‌ثباتی کنونی افغانستان، نحوه استخراج این آمار و این که اگر کشت خشخاش متوقف شده، آیا کشت حشیش نیز در این استان‌ها صورت نمی‌گیرد، تا حدی جای سوال دارد و این موارد در حالی است که تجربه نشان داده، در هر منطقه‌ای که کشت خشخاش متوقف شده، کشت حشیش جایگزین آن شده است.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بازدارندگی منطقه‌ای

بازدارندگی منطقه‌ای

ایران با پیوستن به سازمان همکاری‌ های شانگهای به عضویت پیمان بسیار مهمی درآمد که به لحاظ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین نظامی می‌تواند بسیار در منطقه تاثیرگذار باشد.

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

شاعری که پدیده شد

شاعری که پدیده شد

جنوب ایران و به ویژه فارس و بوشهر همواره یکی از قطب‌ های شعری کشور بوده است. ادیبان این بخش از ایران‌ زمین در جریان‌ سازی شعر انقلاب نیز نقش بسزایی داشته‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها