jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۹۷۳۱   ۰۲ بهمن ۱۳۸۱  |  ۲۱:۱۵

معاون اول رئیس جمهوری ، چندی پیش از عزل مدیران اجرایی کشور در صورت انتقاد از لایحه بودجه دولت خبر داد.

این خبر، اگرچه در جای خود قابل بحث است ، ولی مهمترین تاثیر احتمالی آن این است که مانع چانه زنی و رایزنی های مدیران اجرایی و نمایندگان مجلس بر سر تقسیم بودجه و میزان کاهش و افزایش آن باشد. دکتر حسن سبحانی ، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید و تایید انضباط اداری در دولت گفت : زمانی که دولت بر مبنای محاسبات و ملاحظات خود، به لایحه ای می رسد، خدمتگزاران دولت باید از آن پاسداری کنند، کما این که «همیشه پذیرفتن به معنای قبول داشتن نیست» اما زندگی اجتماعی ایجاب می کند به قواعد مدیریت جمعی احترام گذاشته شود. او با تاکید بر این که اگر اظهار نظر کارشناسی جایگزین چانه زنی شود، پسندیده و منطقی است ، ادامه داد: اگر چانه زنی مدیران دستگاه های اجرایی و نمایندگان مجلس با این عنوان صورت بگیرد که دولت سهم دستگاهی را کم داده است ، به معنای دامن زدن به نظمی است که در قالب یک لایحه به مجلس ابلاغ می شود. او در پاسخ به این پرسش که اصولا چرا مسوولان برای کسب سهم بیشتری از بودجه ، چانه زنی می کنند، گفت : این مساله به نظام تصمیم گیری برمی گردد و این تصور در آن حاکم است که پرداخت اعتبارات با چانه زنی ممکن است ، بدون آن که نظارت و بازخواستی بر آن اعمال شود. این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر دولت ، بودجه خود را بر مبنای صفر تنظیم کند، یعنی هرکس که می خواهد از دولت بودجه بگیرد، برای هر ریال تقاضای خود، استدلال ارائه کند، دستگاه های دولتی با بودجه ای کمتر از آنچه در حال حاضر دریافت می کنند، از عهده خدماتی که بر عهده آنهاست ، برخواهند آمد و دیگر احساس کمبودی نسبت به سهم فعالیت فعلی شان نخواهند داشت.
کدخدایی : بهتر است محدودیت های
نظام بودجه ریزی مطرح شود

دکتر حسین کدخدایی ، اقتصاددان ، با اشاره به اینکه بحث انتقاد مدیران اجرایی از لایحه بودجه دولت ، بحث خودانتقادی است ، گفت : منطقی به نظر نمی رسد قوه مجریه خود باب انتقاد را بگشاید، مگر این که بخواهد محدودیت هایی را که در زمینه نظام بودجه ریزی وجود دارد، مطرح کند. او افزود: اما این که اگر کسی در خصوص لایحه بودجه دولت انتقادی کند، عزل شود، یک حرکت بی سابقه تلقی می شود، چون در مسائل اقتصادی ، همیشه باید باب انتقاد مفتوح باشد و هر صاحب نظری در زمینه های اقتصادی بتواند قضاوت کند. کدخدایی ادامه داد: چنین نمونه هایی می تواند نبود شفافیت در نظام اقتصادی کشور را زیر سوال ببرد. باید باب هرگونه انتقاد و نظر اصلاحی باز گذاشته شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر بیشتر