jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۹۷۰۹   ۰۲ بهمن ۱۳۸۱  |  ۱۶:۱۹

محققان علوم پزشکی اعلام کردند بیمارانی که به علت مسائل اورژانس پزشکی تحت عمل جراحی قرار می گیرند 9برابر بیش از سایر بیماران در معرض خطر جا ماندن وسایل یا گاز جراحی در بدن خود هستند.

محققان در یک بیمارستان زنان با بررسی موارد جراحی از سال 1985 تا سال 2001 ، 54مورد جاماندن وسایل جراحی در بدن بیمار مشاهده کردند. بیش از دو سوم این موارد شامل جا ماندن گاز استریل جراحی بود که برای زدودن خون محل عمل از آن استفاده می شود و یک سوم موارد نیز ناشی از جا ماندن وسایل جراحی بود. تعداد موارد جا ماندن وسایل در بدن بیمار حین جراحی یک مورد در هر هزار و 500عمل جراحی است و به گفته محققان این امر اجتناب ناپذیر است . محققان همچنین دریافتند در کسانی که اضافه وزن دارند، احتمال جا ماندن وسایل حین جراحی بیش از دیگران است .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو