jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۹۶۸۸   ۰۱ بهمن ۱۳۸۱  |  ۲۱:۰۵

اخبار و گزارش های رسیده از رایزنی میان برخی چهره های سیاسی و اجرایی برای شکسته شدن رای هیات مرکزی حل اختلاف مبنی بر انحلال شورای شهر تهران حکایت دارد .

منابع آگاه با اشاره به مذاکراتی که میان مجلس و دولت و درنگاهی دقیق تر در چند هفته اخیر بین اعضای شورای شهر ،وزارت کشور و هیات مرکزی حل اختلاف صورت گرفته ، انحلال شورا ، حذف شهردارو انتصاب سرپرست برای این مجموعه را ، شواهدی مبنی بر قوت گرفتن این احتمال عنوان می کنند . نگاهی به اختلافات چند ماهه شورای شهر و شهرداری تهران ، که سرانجام پس از انحلال شورا، به انتصاب سرپرست برای شهرداری تهران انجامید ، بار دیگر اثبات کرد که در برخی جوامع پاک کردن سوال آسان تر از پاسخ دادن به هر پرسش و ابهامی است . انتخاب محمدحسین مقیمی ازمیان گزینه های مطرح برای تصدی این مسوولیت ، نشاندهنده این موضوع است که گویا سیاستمداران به این نقطه رسیده اند که دیگر نمی توان با جنجال و گروکشی شهر را اداره کرد و بالاخره باید سروسامانی به این پایتخت سردرگم بخشید. جلسه چند ساعته محمدحسن ملک مدنی با وزیر کشور، تصمیم قطعی وی به ارائه نکردن استعفائنامه و درنهایت این که در حکم عبدالواحد موسوی لاری ، نامی از وی به میان نیامد، بصراحت از عزل شهردار سابق تهران حکایت دارد؛ اما این نحو برخورد و اظهارات محافظه کارانه وزارت کشور، این شائبه را در ذهن ایجاد می کند که نکند قرار است همه چیز در جلسه تودیع شهردار - که هنوز زمانی برای آن تعیین نشده است - فراموش شود و مسوولان امر، به بهانه پرهیز از تنش و درگیری ، اتهامات و اسنادی را که تا دیروز از آن سخن می گفتند به بایگانی شورا و شهرداری بفرستند و تنها به احضار چند شهردار منطقه - که از دیروز آغاز شده -اکتفائ کنند.روند فعلی و اجرای مرحله به مرحله سناریویی که ماهها قبل نیز از آن سخن به میان می آمد، این احتمال را تقویت می کند که طی روزهای آینده در رای انحلال شورای شهر تهران تجدیدنظر شود. این مساله شاید تا حدودی التیام بخش زخم عمیق بر پیشانی نهاد شوراها باشد ؛ اما همچنان باید گفت که اگر نتوان مفاهمه ای منطقی میان ترکیب 7 به 6 شورا برقرار کرد، بعید است که بتوان امور مدیریتی پایتخت را سروسامان بخشید. شهرداری تهران تا یکشنبه اخیر نیز شاهد انتصاب در رده های مختلف مدیریتی بود. جدا از آن که باید جایگاه قانونی این عزل و نصبها را بعد از انحلال شورای شهر و حتی در مقطع قبل آن را که بدون در نظر گرفتن نظر شورای شهر صورت گرفته بررسی کرد، باید با ظرافتی خاص به چینش برخی افراد در بعضی رده های حساس مدیریتی دقت کرد که نکند هنگامی فرا رسد که به جای دیوارهای شیشه ای ، گرداگرد ساختمان «بهشت » را دیوارهای بلند و ضخیم سیمانی بگیرد. سرپرست جدید شهرداری تهران علاوه بر رفع کاستی های موجود در اداره و ساماندهی امور مربوط به شهرداری که وزیر کشور نیز خواستار آن شده ، باید اولویت های کاری خود را تنها براساس قانون مشخص کند و بدین علت که دیگر مجالی برای تعارف باقی نمانده ، بر تمام تصمیماتی که شاید تاکنون تنها براساس سلایق شخصی اتخاذ شده ، خط بطلان بکشد. اگر تا دیروز نزاع میان محمد ابراهیم اصغرزاده و مرتضی الویری بود، اگر اختلاف تنها با محمدحسن ملک مدنی بود، اگر تمام دعواها بازی سیاسی میان این دسته و آن گروه بود؛ امروز که دیگر بهانه ای نیست ؛ باید به مردم گفت می خواهیم با شهرشان چه کنیم ؛ با سرمایه و زندگی شان ، با تراکم و آینده شان و با رای و اعتمادشان . وگرنه دیگر باید اعتراف کرد که این دعواها حیدری نعمتی بوده و طرفین آن جز منفعت خود مقصودی نداشته اند.

بررسی واگذاری اختیارات مدیریتی به شوراها
اسامی نامزدهای شوراها
امروز به هیات نظارت می رود
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

شلیک به محیط‌بان آزاد است!

محیط‌بانان آسان می‌میرند، جنگلبانان آسان پر می‌کشند؛ هیچ‌کس هوای مردان طبیعت را ندارد، این زخمی است کهنه که شهادت بیش از ۱۶۰محیط‌ بان و جنگلبان در ۴۰سال گذشته آن را تایید می‌کند؛ زخمی که دوشنبه گذشته با شهادت دو محیط‌بان در زنجان دوباره سر باز کرد، زخمی که اگر ریشه‌های آن را جست‌وجو کنیم به کمبود نیرو، تجهیزات، آموزش، بی‌توجهی به استفاده از فناوری و ظرفیت جوامع محلی و سیاست‌های اشتباه خواهیم رسید.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر