jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۹۴۳۳   ۲۵ دی ۱۳۸۱  |  ۲۱:۰۲

وزیر مسکن و شهرسازی اعلام کرد: با حذف سیاست توزیع زمین از سوی دولت ، زمین به نرخ روز برای هدایت سرمایه های بخش خصوصی به بخش مسکن واگذار می شود.

به گزارش ایرنا، علی عبدالعلی زاده در یزد افزود: در گذشته وجود یارانه در امر واگذاری مسکن به میزان 30درصد موجب شده بود که بخش خصوصی رغبتی برای ساخت وساز نداشته باشد و سالانه بیش از 300هزار واحد مسکونی در کشور ساخته نشود. وی تصریح کرد: امیدواریم با تثبیت سیاست شهرسازی طی 6سال آینده ، تحول اساسی در سیمای شهرها صورت گیرد. به گفته وی ، با ساخت هر واحد مسکونی علاوه بر تعدادی فرصت شغلی غیرمستقیم ، 20فرصت شغلی مستقیم در جامعه ایجاد می شود. وی افزود: احداث 620هزار واحد مسکونی برای سال جاری پیش بینی شده است که این رقم در سال 1386 باید به یک میلیون واحد برسد. وی تاکید کرد: با وجود گرانی در بخش مسکن طی 23سال گذشته ، نرخ مسکن از نرخ تورم در کشور پایین تر بوده است . یک کارشناس امور مسکن در این مورد اظهار کرد: هر چند به عقیده وزیر مسکن و شهرسازی بهای زمین و مسکن نسبت به نرخ تورم افزایش چندانی نیافته است ،اما با توجه به درآمد نسبتا پایین اقشار گوناگون جامعه اکثریت توان خرید حتی یک آپارتمان کوچک را ندارند. وی گفت : سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خط فقر را 85هزار تومان عنوان کرده است و این در حالیست که درآمد اغلب اقشار مردم فقط اندکی از این رقم بالاتر است که این امر امکان جمع آوری نقدینگی و در نهایت استفاده از وام مسکن برای خرید را به آسانی میسر نمی کند. به گفته وی هم اکنون بهای هر متر مربع زمین کلنگی در شمال تهران از 500تا یک میلیون تومان ، در شرق 300تا 700هزار تومان ، در غرب 450تا 800هزار تومان ، در جنوب 200تا 450هزار تومان و در مرکز شهر تهران بین 250تا 750هزار تومان است . وی تاکید کرد: تفاوت بها بین متراژ ساختمان ها در اقصی نقاط تهران زیاد است و این امر خود به فاصله طبقاتی میان مردم دامن می زند. وی تصریح کرد: این واقعا جای تعجب دارد که بهای مسکن نوساز در شمال تهران حتی به متری 2میلیون تومان و در برخی برجها حتی به متری 3تا 4میلیون تومان نیز رسیده است . به گفته وی ، نظارت اصولی بر وضعیت مسکن در تهران با توجه به افزایش روزافزون بهای مسکن و تفاوت زیاد قیمت در نقاط مختلف شهر تهران ضروری است . این کارشناس تاکید کرد: حل معضل مسکن مردم به ویژه قشر جوان باید در دستور کار دولت قرار گیرد، زیرا تنها با احداث واحدهای استیجاری به شرط تملیک و واگذاری آنها، بازهم فقط عده ای که توان پس انداز پول تا حد مشخصی را داشته اند می توانند صاحب خانه شوند و وضعیت بقیه باز مشخص نیست .
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر