jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۹۲۱۲   ۲۱ دی ۱۳۸۱  |  ۱۶:۳۲

ساعت بیولوژیک داخل بدن کشف شد. به گفته گروهی از دانشمندان یک پروتئین دوطرفه که به سلول ها می گوید چه زمانی رشد کنند و چه زمانی دست از فعالیت بکشند ، ساعتی است که طبیعت در بدن موجودات زنده کار گذاشته است .

جیمز مور کارشناس شیمی دارویی در این باره می گوید: یک طرف این پروتئین بزرگ شدن سلول را کنترل می کند و بعد با تغییر جای خود باعث می شود این رشد متوقف شود و فقط سایر فعالیت ها ادامه پیدا کنند. این پروتئین به طور طبیعی یک چرخه 12دقیقه ای را تولید می کند؛ اما دانشمندان تغییراتی در آن داده اند که چرخه های 22تا 42دقیقه ای تولید کند و این گونه می توان بدقت توضیح داد که هر ارگانیسم زنده چگونه زمان را تشخیص می دهد. آیا با استفاده از این کشف می توان سرعت انجام اعمال طبیعی را تغییر داد؛ مثلا گیاهان را مجبور کرد که زودتر گلهایشان را باز کنند و یا حیوانات را تشویق کرد که زودتر تولیدمثل کنند؛ آیا معمای زندگی طولانی تر را با کمک آن می توان حل کرد؛ جیمز مور می گوید: ممکن است سرعت بخشیدن و یا کندکردن فعالیت های ساعت بدن ممکن نباشد؛ اما با این کشف حتما می توان این ساعت را تنظیم مجدد کرد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

طراحی کی۱۲۵ با پژو ۲۰۰۸ ارتباطی ندارد

در پی انتشار گزارش روزنامه جام‌جم در چهارم دی ۹۹ با عنوان «یک فیس‌لیفت جدید» که به بررسی آرای کارشناسان درباره محصول جدید ایران‌خودرو (خودروی تارا) می‌پرداخت، کیانوش پورمجیب، معاون تحقیقات،‌ طراحی و تکوین محصول ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با جام‌جم ضمن اشاره به به برخی ویژگی‌های مهم خودروی تارا، هرگونه ارتباطی بین طراحی خودروی کراس‌اور کی۱۲۵ (K۱۲۵) که قرار است به‌زودی رونمایی شود با پژو ۲۰۰۸ را رد کرد.

عزم ملی، واکسن ملی

عزم ملی، واکسن ملی

دیروز واکسن کرونای تولید کشور به اولین داوطلبان تزریق شد. باید بدانیم کشورهای اندکی در جهان وجود دارند که به دانش تولید واکسن دست پیدا کرده‌اند.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو