jamejamonline
اقتصادی عمومی کد خبر: ۱۹۱۹۸   ۲۰ دی ۱۳۸۱  |  ۲۱:۳۷

جام جم آنلاین - بانک آسیایی توسعه مبلغ 90 میلیون دلار اعتبار مالی را برای نوسازی سیستم های انرژی تاجیکستان و ازبکستان اختصاص می دهد.به گزارش شبکه تلویزیونی بی .بی .سی قرار است استفاده از این اعتبار

ایجاد یک بازار واحد انرژی در آسیای مرکزی تسهیل کند.
براساس آمار رسمی در حال حاضر 83 نیروگاه برق با ظرفیت های مختلف در پنج کشور منطقه آسیای مرکزی فعال هستند و سالیانه 25 هزار مگاوات برق تولید می کنند.
مقامات شعبه بانک توسعه آسیایی در تاجیکستان اعلام کردند: سرمایه گذاری در بخش انرژی کشورهای آسیایی میانه از اولویت های سیاست های اقتصادی این بانک است .
به این دلیل شورای مدیریت بانک تصمیم گرفته است برای نوسازی سیستم انرژی کشورهای تاجیکستان و ازبکستان 90 میلیون دلار اعتبار اختصاص دهد، همچنین بانک اروپایی توسعه نیز 49 میلیون دلار به این طرح اختصاص داده است .
رکسانا نظمی آوا، رئیس شعبه نمایندگی بانک آسیایی توسعه در تاجیکستان می گوید: هدف بانک آسیایی توسعه از اختصاص این اعتبار ایجاد یک بازار واحد انرژی است و از این طریق مشکل کمبود برق در برخی از کشورهای آسیایی مرکزی مرتفع شود.
وی تاکید کرد: ابتدا باید کشورهای تاجیکستان و ازبکستان یک قرارداد را برای مبادله برق امضا کنند، آنگاه بانک توسعه آسیایی این اعتبار را در اختیار آنها قرار خواهد داد.
وی افزود: اجرای این طرح موجب می شود که کشورهای دیگر آسیای مرکزی مانند ترکمنستان ، قرقیزستان و استان های جنوبی قزاقستان به بازار مشترک انرژی بپیوندند.
در زمان شوروی سابق سیستم مشترک انرژی در سراسر اتحاد جماهیر شوروی وجود داشت که شامل کشورهای آسیای میانه نیز می شد اما با فروپاشی شوروی این سیستم از بین رفت.

دایوا بانک ژاپن با بانک شرق آسیا مشارکت می کند
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان احتکار مسکن؟

پایان احتکار مسکن؟

نخستین مصوبه مجلس یازدهم که به‌طور مستقیم به مطالبات مردم اختصاص داشت، مربوط به مالیات بر خانه‌ های خالی (احتکار مسکن) و اصلاح قانون مالیات‌ ها در این زمینه بود.

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

چرا هزینه نقل‌وانتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گران است؟

موضوع هزینه سند نقل‌ و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی یکی از گلایه‌های مهم مردم در سال‌های گذشته بوده است؛ این موضوع در حالی است که با میانداری مقامات پلیس راهور، افکار عمومی شناسنامه خودرو (برگ‌ سبز) صادره از سوی نیروی انتظامی را به عنوان سند خودرو کافی می‌دانند و از این نظر معتقدند هزینه دریافتی در دفاتر اسناد رسمی بابت ثبت رسمی نقل‌وانتقال خودرو، گران و بار مضاعفی بر دوش مردم به حساب می‌آید.

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چرا دیپلماسی اقتصادی را باید جدی گرفت؟

چندی پیـش محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس در جریان حضور وزیرخارجه در صحن مجلس و پس از قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های وزیرخارجه، در جملاتی به بیان ضرورت احیای دپیلماسی اقتصادی در این وزارتخانه کلیدی پرداخت و عنوان کرد: باید نام وزارت خارجه را تغییر دهیم و اگر نیاز است این کار را هم دنبال کنیم و نام آن را به وزارت خارجه و تجارت امور بین‌الملل تبدیل کنیم.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر