jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۸۸۶۳   ۱۳ دی ۱۳۸۱  |  ۲۰:۴۷

سیدمحمد خاتمی ، رئیس جمهوری ، از رواج پدیده موسوم به افشاگری در جامعه بشدت انتقاد کرد و آن را ننگین و شرم آور خواند. خاتمی در هشتمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی در تهران گفت

: امروز پدیده ننگین و شرم آوری به نام افشاگری در جامعه ما وجود دارد که در آن ، بسادگی حیثیت افراد زیرپا گذاشته شده و آبروی انسان ها در درگیری های باندی و جناحی قربانی می شود. او افزود: فقط با درست شدن برخی ظواهر رفتاری ، جامعه دینی نمی شود بلکه باید بینش و منش خود را نیز درست و اسلامی کرد. خاتمی یادآور شد: منشی که ما می خواهیم ، منش حرمت انسان است که در آن ، غیبت و تهمت از بزرگترین گناهان به شمار می رود.رئیس جمهوری افزود: البته ، تحولات عظیمی در روشهای فقهی جامعه ما در مقایسه با 30سال گذشته در عرصه های مختلف ازجمله نوع نگاه به زنان و حضور اجتماعی آنان ، نحوه تعامل با جامعه جهانی و علم و تحقیقات رخ داده است . وی تصریح کرد: فقه باید چنان پیشتاز باشد که آینده جامعه و تحولات جهانی را بشناسد تا مجبور نشویم منفعلانه در موقعیت های جدید قرار بگیریم و با پرداخت هزینه زیاد، تن به بینش ها و روشهای جدید بدهیم . رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این که علم را نمی توان انکار کرد، لزوم تلفیق آن را با بینش و منش معنوی و دینی مورد تاکید قرار داد. خاتمی تاکید کرد: ما نه تنها نیازمند کسب علم و فناوری هستیم ، بلکه باید بینش و منش خود را نیز برای بهره گیری صحیح از علم ، از نظر دینی و معنوی تقویت کنیم . وی گفت : علم بی اخلاق می تواند ویرانی ها و خسارت های بزرگ پدید آورد، همچنان که اخلاق بدون علم نیز یک امر انتزاعی است ؛ زیرا کسی که قدرت اعمال منش اخلاقی خود را نداشته باشد، نمی تواند تاثیرگذار باشد. رئیس جمهوری افزود: اگر ما خواستار استقلال ، عزت ، سربلندی و قدرت هستیم باید مجهز به علم شویم ، آن را از جای دیگر بگیریم ، بومی کنیم و با توجه به نیازها و مقتضیات اجتماعی و مزایای نسبی جامعه ، اولویت های بهره گیری و اقتباس از علم را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهیم . رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ، نقش تحقیق و پژوهش را در این عرصه مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: اگر دانش و پژوهش ، جایگاه خود را در جامعه داشت و دانش و حقیقت جویی و کشف آن ، محور و مدار توسعه ، برنامه ریزی و تلاش قرار گرفت ، می توان امیدوار بود جامعه به سوی هدفی مناسب پیش می رود. او از مراکز پژوهشی کشور نیز خواست با توجه به محدودیت منابع و امکانات کشور، از طریق برنامه ریزی و کنترل صحیح و پرهیز از موازی کاری در جهت استفاده درست از این منابع حرکت کنند. رئیس جمهوری با اشاره به دستاوردهای ارزنده دولت در عرصه پژوهش در سالهای اخیر ازجمله چند برابر شدن تعداد مراکز تحقیقاتی ، اعضای هیات علمی دانشگاه ها و طرحها، ابداعات و مقالات علمی در کشور، خاطرنشان کرد: هنوز راههای ناپیموده زیادی داریم که باید با همت دولت و دانش پژوهان طی شود. این مراسم که با حضور دهها تن از شخصیت های علمی و پزشکی و مسوولان وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در محل اجلاس سران برگزار شد، رئیس جمهور به برگزیدگان جشنواره لوح سپاس ، نشان جشنواره و جوایزی اهدا کرد.

افشاگری
موضوع فروش اسرار نظامی؛
- سخنگوی دولت :خاتمی دستور بررسی داد

سخنگوی دو لت :هر کس اسناد محرمانه را افشا کرده باشد دولت علیه او اقدام خواهد کرد
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر