jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۸۸۰۰۶   ۲۳ تير ۱۳۸۷  |  ۱۹:۱۵

دولت جورج بوش، رئیس‌جمهور آمریکا پس از موضع‌گیری اخیر نوری مالکی، نخست‌وزیر عراق و دیگر مقامات ارشد این کشور در قبال خروج نیروهای بیگانه تهدید کرده است سناریویی ترتیب می‌دهد که احزاب اصلی حاکمیت در عراق از قدرت به زیر ‌کشیده شوند.

 به گزارش خبرگزاری عراق، ران جاکوبز، از کارشناسان سیاسی آمریکا با اشاره به افزایش محبوبیت مالکی در پی مواضع ضدآمریکایی اخیرش ادعا کرده کاخ‌سفید در حال برنامه‌ریزی برای ترتیب دادن کودتایی نظامی در عراق است.

به گفته جاکوبز بر اساس این سناریو آمریکا با استفاده از عناصر فاسد نظامی یا غیرنظامی تحرکاتی بر ضد اراده ملی مردم عراق آغاز می‌کند. وی تاکید دارد هیچ تغییری در توافقنامه امنیتی آمریکا و عراق تا پیش از انتخابات آمریکا در نوامبر مبنی بر عقب‌نشینی از بندهای آن صورت نخواهد گرفت.

جاکوبز با انتقاد از مالکی کابینه وی را کابینه منطقه الخضرا خواند و تاکید کرد که واشنگتن درخواستهای خود را در چارچوب توافقنامه امنیتی به عراق تحمیل می‌کند و هر کسی غیر از این فکر کند از ماهیت سیاست آمریکا چیزی نفهمیده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

از خشونت تا نژادپرستی سیستماتیک

طی روزهای اخیر، جوبایدن بخشی از توان دولت خود را بر روی «مقابله با قوانین حمل سلاح » در آمریکا متمرکز کرده و از عزم و اراده خود و همراهانش برای کاهش خشونت‌ های عمومی در ایالات متحده سخن گفته است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر