jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۷۵۵۸   ۱۹ تير ۱۳۸۷  |  ۰۰:۲۱

در جریان عملیات مرمت و بازسازی در کاشان‌

کتیبه 800 ساله مسجد نوش‌آباد رو شد

کاشان - خبرنگار جام‌جم: وقتی عملیات مرمت و بازسازی مسجدجامع شهر نوش‌آباد آغاز شد، کسی فکر نمی‌کرد این عملیات به کشف یک کتیبه 800 ساله در این بنای تاریخی بینجامد. این اتفاق اما رخ داد تا بالاخره پس از قرن‌ها کتیبه 800 ساله این مسجد از دل خاک بیرون بیاید.«پس از آغاز مرمت در ورودی مسجد که مجاور گذر است، به کتیبه گچی برخورد کردیم که با ظرافت خاصی کار شده است.» این جملات را سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آران و بیدگل می‌گوید.به گفته علیرضا محسنی‌تبار، پس از لایه‌برداری به میزان 50 سانتی‌متر، متوجه شدیم کلیت سر در موجود از لحاظ معماری و تزئینات مطابق نمونه اصلی نیست.او می‌گوید: شواهد اولیه نشان می‌دهد که این کتیبه گچی که قطعات ریز آجری هم در آن به کار رفته متعلق به حدود 800 سال پیش است.

مسجدجامع نوش‌آباد متعلق به دوره ایلخانیان است و اعتبار مالی برای مرمت و بازسازی آن در سال 86 اختصاص یافته است.با این اعتبار که 200 میلیون ریال است، زیربندی، لایه‌برداری و استحکام بخشی بنا برای رفع خطر از ضلع شمالی آن انجام می‌شود.مسجد نوش‌آباد که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، دارای درهای نفیس و مناره منحصر به فرد است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
گردش بیشتر جهش بیشتر

گردش بیشتر جهش بیشتر

شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان‌دهنده وجود و گسترش ویروس جهش‌ یافته انگلیسی است؛ آن‌قدر که در آزمایش‌های جدیدی که انجام می‌دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و مشخص است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا اتفاق افتاد و موجب شد ویروس جهش‌یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

همچنان خوشبین نیستیم

همچنان خوشبین نیستیم

بعد از برگزاری چند جلسه از مذاکرات کمیسیون برجام باید گفت که همچنان برای خوشبینی نسبت به ثمربخش بودن این مذاکرات زود است و ما مثل گذشته خوشبین نیستیم.

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

بیم و امیدهای روزهای کرونا زده

این روزها، روزهای سختی است. روزهایی که برگشتیم به محدودیت‌های پاییز ۱۳۹۹. روزهایی که آژیر قرمز کرونا یک‌بار دیگر در سراسر کشور به صدا در آمده است اما این بار سخت‌تر و نگران‌کننده‌تر. ابتلاها خانوادگی و سرعت انتقال بالا رفته است.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
وضعیت قرمز گیشه

سینما سال جدید را هم با بحران شروع کرده و ظاهرا مردم هنوز رغبتی به فیلم دیدن ندارند

وضعیت قرمز گیشه

پیشخوان

بیشتر