jamejamonline
سیاسی عمومی کد خبر: ۱۸۷۳۶۳   ۲۱ تير ۱۳۸۷  |  ۱۲:۵۰

سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی خبر داد:

آغاز مذاکرات سولانا و جلیلی 29 تیر ماه در ژنو

احمد خادم المله سخنگوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد که «سعید جلیلی» مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران و "خاویر سولانا" مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا 29 تیرماه در ژنو با یکدیگر دیدار و گفتگو خواهند کرد. وی افزود: سفر دکتر جلیلی به ژنو در پی استقبال گروه 1+5 از ادامه مذاکرات ایران با سولانا برای گفت و گو درباره مشترکات دو بسته پیشنهادی و به دعوت سولانا مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا انجام می شود.

به گزارش ایرنا ، خادم المله گفت: دبیر شورای عالی امنیت ملی و خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه 1+5 روز شنبه 29 تیرماه ، مذاکرات خود درباره بسته پیشنهادی را از سر خواهند گرفت.

خاویر سولانا مسئول سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا 25 خرداد ماه به همراه مدیران کل سیاسیت پنج کشور روسیه، چین، فرانسه، آلمان و انگلیس به تهران سفر کرد و علاوه بر بسته پیشنهادی کشورهای گروه 1+5 ، نامه رسمی خود و وزیران خارجه شش کشور و یک نامه غیر رسمی را به مقامات جمهوری اسلامی ایران تحویل داد.

منوچهر متکی وزیر امور خارجه نیز روز جمعه 14 تیر ماه ، پاسخ نامه سولانا و شش وزیر خارجه را ارسال کرد و سپس طرفین برای ادامه مذاکرات توافق کردند.

اکثر دیپلمات های غربی در واکنش مثبت به پاسخ ایران به نامه سولانا و شش وزیر امور خارجه ، خواستار تداوم گفت و گو های سازنده بین طرفین بر اساس مشترکات دو بسته پیشنهادی شدند. 

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
دستمان پر است

دستمان پر است

با توجه به بازدیدی که چند روز گذشته از سوی کمیسیون امنیت ملی و انرژی مجلس از مراکز هسته‌ای کشورمان صورت گرفت باید به این نکته مهم اشاره کنم که اگر اسرائیل یا آمریکا دست به ترور و به شهادت رساندن دانشمندان هسته‌ ای کشورمان می‌زنند، به این معنی است که به دانش هسته‌ای آن هم به شکل تمام و کمال آن دست یافته‌ایم و همین موضوع یعنی منابع انسانی و دانشمندان هسته‌ای کشورمان برگ برنده جمهوری اسلامی هستند.

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

چه پیامی را به غرب می‌فرستیم؟

پس از وقوع حادثه روز یکشنبه ۲۲فروردین در تاسیسات‌ هسته‌ ای نطنز و در شرایطی که افکار عمومی در انتظار اتخاذ موضعگیری محکم و قاطع مسؤولان بود، مشاور رئیس‌جمهور در اظهارنظری در فضای مجازی نوشت: «آیا باید پاسخ قطع برق در نطنز را با قطع مذاکرات در وین داد؟»

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

نکات مثبت و منفی مذاکرات وین

یک نکته مثبت و خوب مذاکرات وین این است که مسؤولان دولت با یک موضع عقلانی و مبتنی بر سیاست قطعی نظام در مذاکرات سطح کارشناسی حاضر شده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر