jamejamonline
صفحه نخست عمومی کد خبر: ۱۸۱۴۵۶ ۲۵ خرداد ۱۳۸۷  |  ۰۰:۳۲

گروه سلامت: نتایج یک تحقیق نشان داد: پس از بلوغ، سطح تری‌گلیسیرید خون پسران افزایش و میزان کلسترول خوب بدنشان کاهش می‌یابد، درحالی که در مورد دختران عکس این مورد صادق است. طی مطالعاتی که بر روی 507 دانش‌آموز انجام شد، مشخص گردید؛ مردان بعد از 19 سالگی، نسبت به انسولین مقاومت نشان می‌دهند و این در حالی است که مقاومت در برابر انسولین، موجب ایجاد دیابت نوع 2 می‌شود و این بیماری نیز یکی از مهم‌ترین عوامل ایجاد خطر بیماری‌های قلبی است.

یافته‌های منتشره بیانگر آن هستند که زنان قبل از یائسگی نسبت به ابتلا به بیماری قلبی ایمن هستند اما آنچه اخیرا به اثبات رسیده آن است که این تفاوت‌های مربوط به جنسیت، بسیار زودتر یعنی بعد از اتمام بلوغ پدید می‌آید.

دکتر آنتونیت مورن، محقق ارشد دانشگاه مینه‌سوتا در بیمارستان کودکان مینیاپولیس با بیان این‌که ما تا حدی از این واقعه متعجب بودیم،گفت: در حقیقت این موضوع زمانی پدید می‌آید که پسران لاغرتر و دختران چاق‌تر می‌شوند. در روند عادی رشد، انتظار می‌رود که پسران پس از بلوغ، بافت عضلانی بیشتری جذب کنند و چربی بیشتری از دست بدهند. در صورتی که این روند در دختران برعکس است.

دکتر مورن به دلیل بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی در پسران و کاهش این خطر در دختران، با بیان این که وجود عاملی بر چربی بدن این احتمال را افزایش می‌دهد، تفاوت‌های هورمونی را عامل دیگر این مساله دانست. البته همه اینها اهمیت داشتن بدن سالم و وزن متناسب طی دوران نوجوانی را بی‌اثر نمی‌کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

تکریم بسیج، پاسداشت جوانمردی و تضمین آینده است

پنجم آذر، یادآور نام بسیج و خاطره عزیزترین نهاد و بزرگ‌ترین مردان تاریخ ماست. نهادی که به تعبیر امام راحل تشکیل آن «یقینا از برکات و الطاف جلیه خداوند تعالی بود» و «شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد.

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

شورای‌ عالی اقتصادی چه بود و چه شد؟

جلسات شورای‌ عالی هماهنگی اقتصادی قوا در ابتدای کار، امیدواری زیادی برای حل مشکلات اقتصادی ایجاد کرد، زیرا این احساس وجود داشت که یک نهاد بالادستی برای کنترل شرایط اقتصادی ایران و تعیین چشم‌انداز آتی آن ایجاد شده است اما به‌سرعت موانع متعددی در مقابل عملکرد این شورا ایجاد شد.

تدبیر و توکل در تحریم

تدبیر و توکل در تحریم

«دوستانت را نزدیک خودت نگه دار و دشمنانت را نزدیک‌تر»، با این‌که این عبارت را منسوب به چرچیل می‌دانند، ولی خلفای عباسی بیش از هزار سال پیش آن را زندگی کردند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر