jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۷۷۸۳۹   ۰۸ خرداد ۱۳۸۷  |  ۰۹:۵۰

متخصصان می‌گویند که نوشیدن آب برای نوزادان زیر 6 ماه خطرناک بوده و احتمال بروز مسمومیت آبی در آنها به وجود می‌آید.محققان معتقدند: حتی زمانی که نوزاد بشدت تشنه است، بهترین نوشیدنی برای او شیر مادر یا شیر خشک می‌باشد. به دلیل این که هنوز کلیه‌ها در نوزاد کامل نشده است دادن آب به آنها باعث آزاد شدن سدیم شده و این از دست رفتن سدیم می‌تواند فعالیت مغز را تحت تاثیر قرار دهد.

نشانه‌های اولیه مسمومیت آبی شامل تندخویی، خواب آلودگی و دیگر تغییرات روحی است. همچنین می‌توان به پایین آمدن دمای بدن، ورم صورت و حمله نیز اشاره کرد. این علائم بسیار نامحسوس است بنابراین حملات اولین نشانه‌هایی هستند که توجه والدین را به خود جلب می‌کنند.

اگر نوزاد در این موارد فورا تحت درمان قرار گیرد از ادامه حملات جلوگیری خواهد شد. پزشکان دادن شیر خشک خیلی رقیق یا نوشیدنی‌های کودکان را که حاوی الکترولیت هستند ممنوع می‌کنند. در مورد کودکانی که دچار یبوست شده‌اند بهتر است والدین با مشورت پزشک از آب داغ و به مقدار بسیار کم استفاده کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

اهمیت حفظ محققان در 30 سالگی رویان

احساس ما به‌عنوان دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از انقلاب که مسائل سیاسی و توسعه ایران را پیگیری می‌کردیم، این بود کشور ما به لحاظ علمی و فناورانه و اقتصاد متکی بر دانش‌ملی به عمد عقب نگه داشته می‌شود.

گفتگو

بیشتر
کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو