در یادداشتی اختصاصی برای جام جم آنلاین مطرح شد

لزوم کارنامه محور بودن کاندیدا‌ها

ما باید به سمت انتخاباتی حرکت کنیم که کاندیدا‌ها کارنامه محور باشند و با توجه به لزوم رعایت اخلاق سیاسی به تخریب رقبای خود از طریق بدگویی، تهمت زنی و لجن پراکنی نپردازند.
ما باید به سمت انتخاباتی حرکت کنیم که کاندیدا‌ها کارنامه محور باشند و با توجه به لزوم رعایت اخلاق سیاسی به تخریب رقبای خود از طریق بدگویی، تهمت زنی و لجن پراکنی نپردازند.
کد خبر: ۱۴۶۰۰۹۲
نویسنده محمدکاظم انبارلویی | کارشناس مسائل سیاسی

مدت زیادی تا برگزاری انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری باقی‌نمانده است و در تازه‌ترین اتفاق نیز سخنگوی شورای نگهبان از تمدید مهلت برای بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی انتخابات خبر داده است. این در حالی است که این روز‌ها نیز در فضایی اخلاقی به سرمی‌بریم که به برکت شهدای خدمت به ویژه رئیس جمهور محبوب و مظلوم ما پدید آمده است.

بنابراین باید تاکید کرد که در فضایی اخلاقی قرار داریم و این شرایط می‌طلبد که نامزد‌های انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری رقابتی اخلاقی را با یکدیگر در دستور کار قرار دهند. به عبارت دیگر کاندیدا‌های ریاست جمهوری باید از هرگونه بد دهنی، بدگویی، تهمت‌زنی و لجن‌پراکنی پرهیز کنند تا به این شکل بتوان انتخاباتی سالم و پرشور را برگزار کرد.

لازم به یادآوری است که مقام معظم رهبری نیز در مراسم چهاردهم خرداد در جریان سخنرانی که به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی (ره) در حرم بنیان‌گذار انقلاب اسلامی داشتند، تاکید کردند که در رقابت‌های پیش روی انتخابات بین نامزد‌ها باید اخلاق حاکم باشد؛ بدگویی کردن، تهمت زدن و لجن پراکنی کردن کمکی به پیشرفت کار‌ها نمی‌کند و به آبروی ملی هم لطمه می‌زند.

بنابراین کاندیدا‌های انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری باید به چنین مسائلی توجه کامل داشته باشند. به عبارت دیگر می‌توان گفت‌کاندیدا‌هایی که در فضای سیاسی کشور بجای پرداختن به برنامه‌های خود برای آینده کشور شروع به بدگویی از رقیبان خود می‌کنند از التزام عملی مناسبی برخوردار نیستند. البته رفتار حامیان کاندیدا‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد و تلاش شود که در فضای مجازی و واقعی بداخلاقی سیاسی اتفاق نیفتد. در واقع ما باید به سمت انتخاباتی حرکت کنیم که کاندیدا‌ها کارنامه محور باشند و با توجه به لزوم رعایت اخلاق سیاسی به تخریب رقبای خود از طریق بدگویی، تهمت زنی و لجن پراکنی نپردازند. 

این در حالی است که برای پیشگیری از بداخلاقی‌های سیاسی نیز راهکار‌هایی در قانون پیش بینی شده است و توجه به این قوانین و اجرای آنها از طریق قوه قضاییه پیگیری خواهد شد. با این حال کاندیدا‌ها نیز باید برای حفظ فضای اخلاقی انتخابات تلاش کنند، برای نمونه آن‌ها می‌توانند به طرفداران خود توصیه کنند که از تخریب رقبا خودداری کنند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها