البرزنشینان مراقب بیماری تب دانگ باشند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان به البرزنشینان هشدار داد تا مراقب بیماری تب دانگ باشند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان به البرزنشینان هشدار داد تا مراقب بیماری تب دانگ باشند.
کد خبر: ۱۴۵۹۳۶۳

یه گزارش جام جم آنلاین البرز،شهرام صیادی رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز هشدار داد: با توجه به اینکه بیماری تب دانگ که ناقل از پشه مهاجم آئدس می‌باشد و در کشور یک قربانی گرفته است به البرزنشینان به ویژه مسافران کشور‌های حوزه خلیج فارس هشدار این بیماری داده می‌شود.

وی ادامه داد: به دنبال شناسایی مواردی از ابتلا به بیماری ویروسی تب دانگ (منتقله از طریق نیش پشه آئدس) در برخی از کشور‌های عربی خلیج فارس، از همشهریان عزیز می‌خواهیم چنانچه به تازگی سابقه سفر به آن کشور‌ها را داشته اند و در صورت بروز علائم تب بالا، سردرد شدید، درد پشت چشم، درد شدید مفاصل و عضلات، خستگی، استفراغ، بثورات پوستی، خونریزی خفیف بینی و لثه، کاهش پلاکت خون، لکه‌های خونی زیر پوست تا ۱۰ روز پس از بازگشت از سفر، در اسرع وقت به نزدیک‌ترین مرکز بهداشتی درمانی محل سکونت مراجعه نمایند.

رئیس دانشگاه عنوان کرد: مهمترین اقدام برای جلوگیری از استقرار پشه ناقل این بیماری (پشه مهاجم آئدس) بهسازی محیط و از بین بردن آب‌های راکد که زیستگاه مناسب این پشه است، در محل زندگی است.

گفتنی است تب دنگی (Dengue fever) یک بیماری ویروسی است که به آن تب دنگ، تب دانگ و تب استخوان‌شکن هم گفته‌اند. این بیماری از طریق پشه‌ای به نام پشه آئدس به انسان منتقل می‌شود. این پشه که به ببر آسیایی مشهور شده است در مناطق استوایی جهان به‌ویژه آسیای جنوب شرقی از جمله مالزی وجود دارد.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها